poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2016-2, Aktualności, Wielki Post z Posłańcem

Zdrada

Wielka Środa, 23 marca 2016

Komentarz do Ewangelii: (Mt 26, 14-25)

Dzisiejszy fragment Ewangelii dotyka bardzo wstydliwego aspektu człowieczeństwa jakim jest zdrada. Często słyszymy bolesne wyznanie – uznawałem go za przyjaciela, za jedynego kumpla, a wbił mi takim działaniem nóż w serce. Zapewniał, że nie zostawi mnie samego z problemem spłaty zaciągniętych kredytów, a teraz nawet klientów mi odbiera! Judasz też skalkulował, że z Jezusem nie będzie „kimś”, nie będzie miał władzy, pieniędzy, uznania. Słowem tego wszystkiego co liczy się realnie w życiu. Jest członkiem Jego zaufanych ludzi od blisko trzech lat i widzi, że Mistrz błądzi, a starszyzna żydowska ma go na „czerwonej kartce”. Przyznaje, że Jezus ma w sobie „to coś”, ale czy jest zaraz wielkim prorokiem lub Synem Bożym? Tłum Go kocha, czego nie działa, nie korzysta! O nie, nie jest tak naiwny, jak Piotr, Andrzej, Jakub, czy ten gołowąs Jan. Zatem, jak pisze Ewangelista – „szukał sposobności, żeby Go wydać”, a ta nadeszła niebawem.

zapłata-za-BogaZdrada to klęska człowieka. To sprzeniewierzenie się własnemu „ja”, które lgnie do miłości i dobroci. To następstwo zgubnych ludzkich kalkulacji bez Boga, bez Jego zasad. To w końcu rozpaczliwa próba „bycia kimś ponad” kosztem innych, ale na dodatek tych najbliższych, oddanych.

Przypadek Judasza jest o wiele bardziej perfidny i dramatyczny zarazem. Zdradził, ale jakby nigdy nic idzie na wieczerzę, jak wszyscy uczniowie pyta «Czy nie ja, Rabbi?», [a Mistrz] Odpowiedział mu: «Tak jest, ty». I prawda jaśnieje, jest namacalna pomimo knowań, matactw. Chrystus świadom następstw rzuca słowem ostatnie koło ratunkowe dla Judasza – wiem, że mnie zdradziłeś, ale oprzytomnij, zejdź z szatańskiej drogi, jest jeszcze czas, wróć! A on co robi – „wyszedł w noc”…

Czy taka sytuacja nie jest nam znajoma? Czy sami nie byliśmy po którejś ze stron ZDRADY?

Jezu Chryste, Królu i Panie dopomóż bym w porę się opamiętał w swojej grzesznej kalkulacji, bym przestał krzywdzić oddanych mi ludzi, bym przestał niszczyć przyjaźń i miłość. Mistrzu zdradzony daj siłę bym umiał darować zdradę, bo jak przyjdzie mi spojrzeć w Twoje miłosierne oczy kiedyś u kresu mej ziemskiej wędrówki. Mam świadomość, że przebaczenie jest trudne, ale konieczne. To oznaka naszego synostwa Boga i braterstwa z Chrystusem.

 

WielkiPost_zPoslancem_2016

————————————————————
Dariusz Rubacha – mąż i ojciec, informatyk, członek Redakcji „LaSalette”, mieszka pod Rzeszowiem
————————————————————

rdarek Dariusz Rubacha
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 9, 18-24), XII Niedziela Zwykła, 23 czerwca 2019

Strojenie odbiornika

„Dobrze, kiedy dzieją się wielkie rzeczy mocą Ducha Świętego, kiedy w sposób namacalny doświadczamy tego, że Pan jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, ale nie możemy wyrzucić z chrześcijaństwa cierpienia. Nie odkąd Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał. To wydarzenie sprawiło, że coś tak beznadziejnego jak cierpienie i ból może się stać narzędziem ku dobremu. To na prawdę dobra nowina. Krzyż to etap do poranka zmartwychwstania. Nigdy cel sam w sobie. Nieść swój krzyż w perspektywie życia, które pokonuje śmierć, to być prawdziwie dobrze nastrojonym. Obyśmy nie zniechęcili się wszelkimi zakłóceniami.”
ks. Paweł Baran MS

"

A F O R Y Z M

„Ojciec, głowa rodziny, niechaj będzie wśród swoich przedstawicielem Boga, i niech przewodniczy im nie tylko władzą, ale również przykładem życia.”

(św. Jan XXIII)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

6 dni temu

UWAGA PROMOCJA!
Niespodziankę w postaci ostatniego numeru Posłańca, Łez Maryi i książki "Ryczące owieczki" wydawnictwa Dreams otrzymają trzy osoby, które odpowiedzą w komentarzu na pytanie: DO ILU OŁTARZY IDZIE PROCESJA W BOŻE CIAŁO???
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

2 tygodni temu

Czy spotkaliście kiedyś Pampiludki? Jeśli nie - jest okazja!
Asia Olejarczyk, pisarka, opowiada o tym, jak Duch Święty poprowadził ją do odkrycia Pampilii.

"Podczas Mszy Świętej, kiedy to siedziałam w ławce ze zniecierpliwionymi dziećmi, które niewiele rozumiały z liturgii, poprosiłam Go, by pomógł mi objaśnić im, co właściwie się tam dzieje. Zaczęłam słuchać słów uszami dzieci. Wyobraziłam sobie, że znów mam kilka lat… I poczułam się tak, jakby ktoś mówił do mnie w obcym języku. Na przeszkodzie stały trudne, archaiczne słowa, z którymi dzieci nie stykają się w codziennych kontekstach: „amen”, „hosanna”, „chwała”, „bliźni”, „zbawienie”… Przyszło mi do głowy, by umiejscowić te wyrazy w przyjaznym, baśniowym świecie. Właśnie wtedy przed oczami stanęły mi dwa niewielkie ludziki w kolorowej krainie: pampiludki – Gideon i Alimemek."

Ostatni numer Posłańca możesz otrzymać pisząc na adres: poslaniec@poslaniec.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA