poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2019-1, Aktualności

Co to LĘK?

Już w połowie stycznia ukaże się nowy numer Posłańca Matki Bożej Saletyńskiej (2019/1) – Miłość usuwa lęk. A w nim:

Co to jest lęk?

Wywiad z Ewą Pohorecką, dyrektorem Specjalistycznej Poradni Wczesnej Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Krakowie, o podstawowych pojęciach związanych z zagadnieniem lęku

Wszelkie lęki, które rodzą się w późniejszych latach, u podstawy mają lęk przed odrzuceniem, brakiem miłości, akceptacji, poczucia przynależności czy bezpieczeństwa. Człowiek nie może sam sobie zaspokoić tych potrzeb.

Innymi słowy lęk jest w naszej głowie. Nie jest związany z jakąś realną, konkretną sytuacją, tylko z pewnymi emocjami lub stanami. Lęk może się objawiać na różne sposoby, na przykład poprzez pocenie się, drżenie rąk, suchość w ustach lub wiele innych reakcji. Cały czas zakorzeniony jest w naszej głowie.
Strach z kolei jest reakcją adaptacyjną na konkretną sytuację. Jest bardzo ważną informacją dla człowieka. Często intuicyjnie odczuwamy, że coś nam może zagrażać, a wtedy naturalną reakcją jest strach. Ogromnym problemem jest, jeśli ktoś nie przeżywa strachu, gdyż może stwarzać zagrożenie dla siebie lub innych, bo nie docenia ryzyka sytuacji.

fot. https://pixabay.com

Redakcja Posłańca Redakcja Posłańca
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(J 13, 31-33a. 34-35), V Niedziela Wielkanocna, 19 maja 2019

Przykazanie miłości

W tekście św. Jan gdy mówi o miłości używa słowa „Agape”. To słowo opisuje miłość, która nie jest spontaniczna i łatwa. Jest bardziej bożym darem, niż wypracowaną sprawnością człowieka. W czasie
chrztu ta zdolność do miłości „agape” została nam dana. Ta zdolność jest nam dawana także za każdym razem kiedy wchodzimy w głęboką relację z Bogiem, która określa nas jako „Dzieci Boże”. Po ludzku tak jak apostołowie i my jesteśmy niezdolni to zrealizowania przykazania miłości „agape”, ale „przechowujemy ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas” (2 Kor 4,7).”
ks. Marcin Sitek MS
(student UPS w Rzymie)

"

A F O R Y Z M

„Nieskończona miłość Boga do nas stała się widzialna w Jezusie Chrystusie. Poprzez rany ciała objawia się tajemnicza miłość jego serca, ujawnia się wielka tajemnica miłości, ukazuje się miłosierdzie naszego Boga.”

(Św. Bernard)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

5 dni temu

Czy pamiętacie, że w każdym numerze Posłańca jest krzyżówka z nagrodami?
Dzisiaj, w święto św. Andrzeja Boboli, warto dodać, że nagrodami za poprawne odgadnięcie hasła będą książki o tym Patronie Polski!
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA