poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2016-2, Aktualności, Wielki Post z Posłańcem

Jezus pyta mnie wprost: Czy chcesz być zdrowy?

Wtorek, 8 marca 2016

Komentarz do Ewangelii: (J 5,1-3a.5-16)

jezus-uzdrawia-u-sadzawkiNajwiększym wyzwaniem jest uznać swoją chorobę, zgodzić się na fakt, że potrzebuję pomocy. Uznać, że nie jestem samowystarczalnym mistrzem świata, Bobem Budowniczym który zawsze da radę, nadto i Bogiem samym. Nie jestem. Gdy to uznam, zaczyna się cud. Tylko wtedy, gdy zgodzę się na fakt mojej bezsilności jak ten paralityk, który wiedział, że sam nie jest w stanie wejść do Sadzawki  Owczej.

Dobry Pasterz, który nie tylko wszedł dla nas do Jordanu, nie tylko sam stał się barankiem ofiarnym, ale jest gotów każdego dnia oddać za mnie życie pyta mnie czy chcę być zdrowy.

Miałbym powiedzieć NIE? Nie potrzebują lekarza ci, co mają się dobrze. Gdy słyszę, że Kościół katolicki jest dla słabeuszy, że ludzie silni nie potrzebują ani żadnego Boga, ani podpórek, aniołów, świętych i modłów, cieszę się, że nie jestem silny. Znam swoją słabość, wiem, że mój grzech jest zawsze przede mną, a mój Bóg zawsze przy mnie.

Problem w tym, że choć odzyskałem władzę w nogach, a w sakramencie spowiedzi odzyskałem godność dziecka Bożego i dobry Bóg dał mi łaskę niewchodzenia w moje uzależnienie od hazardu już 15 lat, to na słowa „nie grzesz już więcej, aby cię coś gorszego nie spotkało” czuję lęk. Ale zaraz po nim przychodzi ufność w Miłosierdzie. Jeżeli nawet prawo, które było święte, szabat, który zabraniał  działania i uzdrawiania nie był przeszkodą, by Bóg zainterweniował w życie tego nieszczęśnika przy sadzawce, to czym jest moja grzeszność? Jak miałaby powstrzymać Boga przed udzieleniem mi łaski?

Jest jeden sposób na to, by z Łaski Miłosierdzia nie skorzystać  nawet w roku Miłosierdzia. Ten sposób to moje NIE. Jestem jedyną osobą na całym świecie, która może pozbawić mnie zbawienia. Tylko ja świadomie i dobrowolnie mogę odpowiedzieć Jezusowi chcę być chory i nieszczęśliwy i On płacząc i cierpiąc da mi skorzystać z mej wolności, da mi zostać najokrutniejszym sędzią samego siebie. Mogę mieć całą Miłość Wszechświata i to nie tylko dziś, ale na wieczność, ale mogę mieć też całą nienawiść, lęk, zgryzotę, śmierć i smutek i to nie na dziś, ale też na wieczność.

Dobrze jest usłyszeć pytanie „Czy chcesz być zdrów”, tylko że nikt nie odpowie za mnie. Mogę mnożyć przeszkody „Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki” ale najważniejsze – czy chcę zdrowia. Zdrowia na zawsze nie tylko w szabat, nie tylko na Wielkanoc.

WielkiPost_zPoslancem_2016

————————————————————
Rafał Porzeziński – dziennikarz, od 2016 roku dyrektor i redaktor naczelny Programu I Polskiego Radia
————————————————————

Rafał Porzeziński Rafał Porzeziński
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 9, 18-24), XII Niedziela Zwykła, 23 czerwca 2019

Strojenie odbiornika

„Dobrze, kiedy dzieją się wielkie rzeczy mocą Ducha Świętego, kiedy w sposób namacalny doświadczamy tego, że Pan jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, ale nie możemy wyrzucić z chrześcijaństwa cierpienia. Nie odkąd Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał. To wydarzenie sprawiło, że coś tak beznadziejnego jak cierpienie i ból może się stać narzędziem ku dobremu. To na prawdę dobra nowina. Krzyż to etap do poranka zmartwychwstania. Nigdy cel sam w sobie. Nieść swój krzyż w perspektywie życia, które pokonuje śmierć, to być prawdziwie dobrze nastrojonym. Obyśmy nie zniechęcili się wszelkimi zakłóceniami.”
ks. Paweł Baran MS

"

A F O R Y Z M

„Ojciec, głowa rodziny, niechaj będzie wśród swoich przedstawicielem Boga, i niech przewodniczy im nie tylko władzą, ale również przykładem życia.”

(św. Jan XXIII)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

6 dni temu

UWAGA PROMOCJA!
Niespodziankę w postaci ostatniego numeru Posłańca, Łez Maryi i książki "Ryczące owieczki" wydawnictwa Dreams otrzymają trzy osoby, które odpowiedzą w komentarzu na pytanie: DO ILU OŁTARZY IDZIE PROCESJA W BOŻE CIAŁO???
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

2 tygodni temu

Czy spotkaliście kiedyś Pampiludki? Jeśli nie - jest okazja!
Asia Olejarczyk, pisarka, opowiada o tym, jak Duch Święty poprowadził ją do odkrycia Pampilii.

"Podczas Mszy Świętej, kiedy to siedziałam w ławce ze zniecierpliwionymi dziećmi, które niewiele rozumiały z liturgii, poprosiłam Go, by pomógł mi objaśnić im, co właściwie się tam dzieje. Zaczęłam słuchać słów uszami dzieci. Wyobraziłam sobie, że znów mam kilka lat… I poczułam się tak, jakby ktoś mówił do mnie w obcym języku. Na przeszkodzie stały trudne, archaiczne słowa, z którymi dzieci nie stykają się w codziennych kontekstach: „amen”, „hosanna”, „chwała”, „bliźni”, „zbawienie”… Przyszło mi do głowy, by umiejscowić te wyrazy w przyjaznym, baśniowym świecie. Właśnie wtedy przed oczami stanęły mi dwa niewielkie ludziki w kolorowej krainie: pampiludki – Gideon i Alimemek."

Ostatni numer Posłańca możesz otrzymać pisząc na adres: poslaniec@poslaniec.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA