poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
Aktualności, Wielki Post z Posłańcem

Droga Triduum Paschalnego

Wielki Czwartek, 29 marca 2018

 Rok B, II


Triduum Sacrum to jest droga naszego zbawienia. Droga paschalna, po prostu Pascha czyli przejście. Całe Triduum Sacrum jest jedną długą liturgią zaczynającą się wieczorem w Wielki Czwartek a kończącą się Wigilią Paschalną.

Do końca ich umiłował (J 13, 1-15)

Wielki Czwartek

W czasie Ostatniej Wieczerzy w Wielki Czwartek Jezus umywa uczniom nogi. Św. Jan Apostoł pokazuje nam, że Drogi Paschalnej nie można przejść o własnych siłach, można ją przebyć tylko mocą łaski Jezusa, w której objawia się Jego Miłość. Piotr próbował swoją mocą, ale nie zdołał i szybko zaparł się Mistrza. Drogę paschalną możemy bowiem przejść tylko mocą łaski Jezusa Chrystusa, bo tylko On może uzdolnić nas do miłości umywającej nogi innym. Nie próbujmy iść o własnych siłach, bo upadniemy, bądźmy  pokorni.

W Ewangelii Jezus mówi: „Wszyscy już jesteście czyści dzięki Słowu, które wypowiedziałem do was, dlatego wykąpany potrzebuje tylko sobie nogi umyć” (J 15,3). Stąd np. w liturgii ambrozjańskiej podczas chrztu umywa się nogi.

W Wielki Czwartek Pan Jezus ustanawia Sakrament Kapłaństwa i Eucharystii po to, abyśmy tę drogę mogli przejść mocą Jego łaski, mocą Ofiary Jego Kapłaństwa, nakarmieni Jego Ciałem i Jego Krwią.

Liturgia nie kończy się błogosławieństwem. Trwa nadal. Następuje przeniesienie Jezusa w Najświętszym Sakramencie do ołtarza adoracji, ciemnicy. Schodzimy tam, gdzie bez Jego łaski nie moglibyśmy wejść. Tam jest ciemność, tam są oskarżenia wobec Chrystusa, tam są także nasze oskarżenia i oskarżenia innych. Jezus jest związany i zniewolony, jak my jesteśmy oskarżani, związani i zniewoleni osądzając Boga, innych i siebie. To jest sens bycia z Jezusem w ciemnicy. Schodzimy tam w ciemności… Nie rozumiemy naszych zniewoleń, oskarżeń, odrzuceń… Ale idziemy tam z Jezusem Chrystusem, bo idziemy nie swoją mocą, lecz mocą Jego łaski. Nogi mamy umyte – odziane w Jego łaskę i jesteśmy posileni Jego Ciałem oraz Krwią, posileni Jego Miłością.

—————————————————————–

bp Jan Niemiec – biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej

—————————————————————–

 

 

bp Jan Niemiec bp Jan Niemiec
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Mk 13, 24-32), XXXIII Niedziela Zwykła, 18-11-2018

Co się skończy, a co zostanie

Gdy świat widzialny rozpadnie się na kawałki, a kurz i emocje już opadną, zobaczysz samego siebie ze skarbami, które zgromadziłeś w niebie. Tymi skarbami będzie słowo Boże, które udało ci się wcielić w życie. Słowo przebaczenia i służby. Słowo, które wcielając się w twoje życie przynosiło Chrystusa temu światu. Ono przetrwa i nie przeminie. Będzie twoim obrońcom lub oskarżycielem.

diakon Paweł Baran MS
(Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Saletynów w Krakowie)

ROZWAŻANIE SŁÓW EWANGELII

A F O R Y Z M

„Jesteśmy podobni do pielgrzymów, których nie męczy wędrówka przez pustynię, ponieważ ich serca zamieszkały już w Świętym Mieście.”

(Antoine de Saint-Exupéry)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

3 dni temu

Już od najbliższej niedzieli w saletyńskich parafiach oraz w prenumeracie dostępny kolejny numer Posłańca! ... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

5 dni temu

"Dziś Kościół w Irlandii pokutuje za czasy, w których uciskał naród swoją władzą. Ludzie odchodzą nie tylko ze względu na pedofilię, ale też z powodu nadmiernego używania władzy. W latach 60., czy nawet jeszcze 70. Kościół irlandzki był bardzo wymagający i surowy w stosunku do swoich wiernych. To był Kościół władzy, siły, a nawet przemocy, i oczywiście grzechu ludzi Kościoła: biskupów, kapłanów. To może nas i dziwić i przerażać, ale taka była rzeczywistość..."

O trudnej pielgrzymce papieża Franciszka do Irlandii i o różnicach miedzy Kościołem w Polsce i w Irlandii, z ks. Andrzejem Sroką, wieloletnim duszpasterzem w Limerick rozmawia Iwona Kosztyła - już niebawem w nowym numerze Posłańca!
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA