poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
Aktualności, Wielki Post z Posłańcem

Droga Triduum Paschalnego

Wielki Czwartek, 29 marca 2018

 Rok B, II


Triduum Sacrum to jest droga naszego zbawienia. Droga paschalna, po prostu Pascha czyli przejście. Całe Triduum Sacrum jest jedną długą liturgią zaczynającą się wieczorem w Wielki Czwartek a kończącą się Wigilią Paschalną.

Do końca ich umiłował (J 13, 1-15)

Wielki Czwartek

W czasie Ostatniej Wieczerzy w Wielki Czwartek Jezus umywa uczniom nogi. Św. Jan Apostoł pokazuje nam, że Drogi Paschalnej nie można przejść o własnych siłach, można ją przebyć tylko mocą łaski Jezusa, w której objawia się Jego Miłość. Piotr próbował swoją mocą, ale nie zdołał i szybko zaparł się Mistrza. Drogę paschalną możemy bowiem przejść tylko mocą łaski Jezusa Chrystusa, bo tylko On może uzdolnić nas do miłości umywającej nogi innym. Nie próbujmy iść o własnych siłach, bo upadniemy, bądźmy  pokorni.

W Ewangelii Jezus mówi: „Wszyscy już jesteście czyści dzięki Słowu, które wypowiedziałem do was, dlatego wykąpany potrzebuje tylko sobie nogi umyć” (J 15,3). Stąd np. w liturgii ambrozjańskiej podczas chrztu umywa się nogi.

W Wielki Czwartek Pan Jezus ustanawia Sakrament Kapłaństwa i Eucharystii po to, abyśmy tę drogę mogli przejść mocą Jego łaski, mocą Ofiary Jego Kapłaństwa, nakarmieni Jego Ciałem i Jego Krwią.

Liturgia nie kończy się błogosławieństwem. Trwa nadal. Następuje przeniesienie Jezusa w Najświętszym Sakramencie do ołtarza adoracji, ciemnicy. Schodzimy tam, gdzie bez Jego łaski nie moglibyśmy wejść. Tam jest ciemność, tam są oskarżenia wobec Chrystusa, tam są także nasze oskarżenia i oskarżenia innych. Jezus jest związany i zniewolony, jak my jesteśmy oskarżani, związani i zniewoleni osądzając Boga, innych i siebie. To jest sens bycia z Jezusem w ciemnicy. Schodzimy tam w ciemności… Nie rozumiemy naszych zniewoleń, oskarżeń, odrzuceń… Ale idziemy tam z Jezusem Chrystusem, bo idziemy nie swoją mocą, lecz mocą Jego łaski. Nogi mamy umyte – odziane w Jego łaskę i jesteśmy posileni Jego Ciałem oraz Krwią, posileni Jego Miłością.

—————————————————————–

bp Jan Niemiec – biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej

—————————————————————–

 

 

bp Jan Niemiec bp Jan Niemiec
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 5, 1-11), V Niedziela zwykła, 10 lutego 2019

Krótki traktat o łowieniu ryb

„Bóg jest dla mnie bardzo ważny” – można nierzadko usłyszeć takie słowa z ust ludzi, którzy nie praktykują swojej wiary wcale lub prawie wcale. Noszą w sobie bardzo silne przekonanie o wyjątkowej pozycji Boga w swoim życiu, jednak nie przekłada się to na żadne konkrety. Czy Go w takim razie w ogóle znają? Czy może jest to tylko owo silne przekonanie, nic więcej? Z kolei słowa „ciągle Bóg nie jest w moim życiu na pierwszym miejscu” można usłyszeć od osób, które regularnie się modlą, spowiadają, przyjmują Komunię świętą, a jakiś fakt z życia, upadek, słabość, skłania ich do takiego wyznania. Czy słusznie?

ks. Grzegorz Szczygieł MS
(rektor naczelny „La Salette”)

"

A F O R Y Z M

„Miejsce każdego z nas zależy wyłącznie od naszego powołania. Powołania nie znajduje się po prostu po zastanowieniu i przeanalizowaniu różnych dróg – ono jest odpowiedzią otrzymaną w modlitwie.”

(Edyta Stein)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

6 dni temu

Dziś Posłaniec zawitał do niezwykle gościnnej dla saletynów Dobrzycy koło Pleszewa! Dla wielu osób związanych z saletynami nazwa Dobrzyca jest bardzo bliska sercu, bo tu przeżyli swoje rekolekcje oazowe. Jeśli pamiętacie - LAJKUJCIE! ... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

1 tydzień temu

Czy ktoś jeszcze waha się czy warto zaprenumerować Posłańca Matki Bożej Saletyńskiej? Oto jeden z argumentów - wywiad z ppor. Agnieszką Pasko, którego pierwsza część ukazała się w styczniowym wydaniu, a drugą będzie można przeczytać w marcu.

"Nie wiem czy wrócę, czy będę miała ręce, czy będę miała nogi, czy będzie ostrzał, czy wróci mój kolega lub koleżanka, jakie padną rozkazy. Żaden patrol nie jest przewidziany czasowo. W każdej chwili może się zmienić sytuacja albo rozkaz. Nie patrzymy w przyszłość na zasadzie co będzie się działo za rok, dwa czy dziesięć lat. Tam jest życie bardzo proste. Jeść. Spać. Przeżyć."

Zaprenumeruj pisząc na adres: poslaniec@poslaniec.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA