poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
Aktualności, Wielki Post z Posłańcem

Droga Triduum Paschalnego

Wielki Czwartek, 29 marca 2018

 Rok B, II


Triduum Sacrum to jest droga naszego zbawienia. Droga paschalna, po prostu Pascha czyli przejście. Całe Triduum Sacrum jest jedną długą liturgią zaczynającą się wieczorem w Wielki Czwartek a kończącą się Wigilią Paschalną.

Do końca ich umiłował (J 13, 1-15)

Wielki Czwartek

W czasie Ostatniej Wieczerzy w Wielki Czwartek Jezus umywa uczniom nogi. Św. Jan Apostoł pokazuje nam, że Drogi Paschalnej nie można przejść o własnych siłach, można ją przebyć tylko mocą łaski Jezusa, w której objawia się Jego Miłość. Piotr próbował swoją mocą, ale nie zdołał i szybko zaparł się Mistrza. Drogę paschalną możemy bowiem przejść tylko mocą łaski Jezusa Chrystusa, bo tylko On może uzdolnić nas do miłości umywającej nogi innym. Nie próbujmy iść o własnych siłach, bo upadniemy, bądźmy  pokorni.

W Ewangelii Jezus mówi: „Wszyscy już jesteście czyści dzięki Słowu, które wypowiedziałem do was, dlatego wykąpany potrzebuje tylko sobie nogi umyć” (J 15,3). Stąd np. w liturgii ambrozjańskiej podczas chrztu umywa się nogi.

W Wielki Czwartek Pan Jezus ustanawia Sakrament Kapłaństwa i Eucharystii po to, abyśmy tę drogę mogli przejść mocą Jego łaski, mocą Ofiary Jego Kapłaństwa, nakarmieni Jego Ciałem i Jego Krwią.

Liturgia nie kończy się błogosławieństwem. Trwa nadal. Następuje przeniesienie Jezusa w Najświętszym Sakramencie do ołtarza adoracji, ciemnicy. Schodzimy tam, gdzie bez Jego łaski nie moglibyśmy wejść. Tam jest ciemność, tam są oskarżenia wobec Chrystusa, tam są także nasze oskarżenia i oskarżenia innych. Jezus jest związany i zniewolony, jak my jesteśmy oskarżani, związani i zniewoleni osądzając Boga, innych i siebie. To jest sens bycia z Jezusem w ciemnicy. Schodzimy tam w ciemności… Nie rozumiemy naszych zniewoleń, oskarżeń, odrzuceń… Ale idziemy tam z Jezusem Chrystusem, bo idziemy nie swoją mocą, lecz mocą Jego łaski. Nogi mamy umyte – odziane w Jego łaskę i jesteśmy posileni Jego Ciałem oraz Krwią, posileni Jego Miłością.

—————————————————————–

bp Jan Niemiec – biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej

—————————————————————–

 

 

bp Jan Niemiec bp Jan Niemiec
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 23, 1-49), Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, 14 kwietnia 2019

Kamienie przepowiadają Dobrą Nowinę

Procesja „palmowa” z Ewangelii nie jest jedynie opisem wydarzenia, ale proroctwem na nasze życie. Oby wraz z lekturami Triduum Paschalnego Jezusa Chrystusa mogła być przez nas uwewnętrzniona, czyli zrozumiana, przyjęta czyli zaakceptowana, a wreszcie głęboko przeżyta. Tylko bowiem wtedy kamienie, jakimi są ludzkie serca, będą zdolne na głos przepowiadać Dobrą Nowinę, która nie kończy się na Krzyżu, ani bez niego nie istnieje, ale ma zwieńczenie w Zmartwychwstaniu i zesłaniu Ducha Świętego ożywiającego nasze umarłe ciała.

Tylko dzięki tej łasce będziemy mogli kochać innych w sposób bezwarunkowy, za darmo tak jak darmowa jest nieograniczona miłość Ojca, który wprawdzie jest w niebie, lecz w sposób widoczny działa na ziemi.

prof. Jan Grosfeld
(ekonomista, politolog i działacz katolicki)

"

A F O R Y Z M

„Jedyna doskonałość jaka istnieje, to doskonałość w pomaganiu innym ludziom. To jest jedyna rzecz, która trwa i ma prawdziwe znaczenie. Po to tu jesteśmy.”

(Andre Agassi)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

2 dni temu

"Crux sancta sit mihi lux..."
Drodzy przyjaciele Posłańca! Niech Krzyż święty będzie Wam światłem, mocą, łaską i miłością nie tylko w te święta, ale w każdy dzień, który przybliża nas do wiecznej Paschy!
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA