poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
Aktualności, Wielki Post z Posłańcem

Droga Triduum Paschalnego

Wielki Czwartek, 29 marca 2018

 Rok B, II


Triduum Sacrum to jest droga naszego zbawienia. Droga paschalna, po prostu Pascha czyli przejście. Całe Triduum Sacrum jest jedną długą liturgią zaczynającą się wieczorem w Wielki Czwartek a kończącą się Wigilią Paschalną.

Do końca ich umiłował (J 13, 1-15)

Wielki Czwartek

W czasie Ostatniej Wieczerzy w Wielki Czwartek Jezus umywa uczniom nogi. Św. Jan Apostoł pokazuje nam, że Drogi Paschalnej nie można przejść o własnych siłach, można ją przebyć tylko mocą łaski Jezusa, w której objawia się Jego Miłość. Piotr próbował swoją mocą, ale nie zdołał i szybko zaparł się Mistrza. Drogę paschalną możemy bowiem przejść tylko mocą łaski Jezusa Chrystusa, bo tylko On może uzdolnić nas do miłości umywającej nogi innym. Nie próbujmy iść o własnych siłach, bo upadniemy, bądźmy  pokorni.

W Ewangelii Jezus mówi: „Wszyscy już jesteście czyści dzięki Słowu, które wypowiedziałem do was, dlatego wykąpany potrzebuje tylko sobie nogi umyć” (J 15,3). Stąd np. w liturgii ambrozjańskiej podczas chrztu umywa się nogi.

W Wielki Czwartek Pan Jezus ustanawia Sakrament Kapłaństwa i Eucharystii po to, abyśmy tę drogę mogli przejść mocą Jego łaski, mocą Ofiary Jego Kapłaństwa, nakarmieni Jego Ciałem i Jego Krwią.

Liturgia nie kończy się błogosławieństwem. Trwa nadal. Następuje przeniesienie Jezusa w Najświętszym Sakramencie do ołtarza adoracji, ciemnicy. Schodzimy tam, gdzie bez Jego łaski nie moglibyśmy wejść. Tam jest ciemność, tam są oskarżenia wobec Chrystusa, tam są także nasze oskarżenia i oskarżenia innych. Jezus jest związany i zniewolony, jak my jesteśmy oskarżani, związani i zniewoleni osądzając Boga, innych i siebie. To jest sens bycia z Jezusem w ciemnicy. Schodzimy tam w ciemności… Nie rozumiemy naszych zniewoleń, oskarżeń, odrzuceń… Ale idziemy tam z Jezusem Chrystusem, bo idziemy nie swoją mocą, lecz mocą Jego łaski. Nogi mamy umyte – odziane w Jego łaskę i jesteśmy posileni Jego Ciałem oraz Krwią, posileni Jego Miłością.

—————————————————————–

bp Jan Niemiec – biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej

—————————————————————–

 

 

bp Jan Niemiec bp Jan Niemiec
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Mk 9, 30-37), XXV Niedziela Zwykła, 23-09-2018

Pierwszy czy ostatni?

(…)„Jezus poucza swoich uczniów, wyjawia im prawdziwy i najgłębszy sens swojego cierpienia i poniżenia. Na krzyżu Jezus jest ostatni, przegrany, poniżony, jest jednakże całkowicie i do końca posłuszny woli kochającego Go Ojca. Krzyż jest także szczytem Jego zbawczej miłości do nas, ludzi. Kto jest kochany, jest w pewien sposób pierwszy, ważny. Miłość uzdrawia i usuwa poniżenie. Kto natomiast kocha, z miłości może być ostatni.

ks. Grzegorz Szczygieł MS
(redaktor naczelny „La Salette” Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej)

ROZWAŻANIE SŁÓW EWANGELII

A F O R Y Z M

„Należy przyznać, że szczęście w tym życiu opiera się na nadziei nowego i zupełnie innego życia; jest się szczęśliwym wtedy, gdy bliskie jest uobecnienie tej nadziei.”

(Blaise Pascal)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

3 dni temu

Czy piękno może "zbawić świat"? Jakie jest jego miejsce w Kościele? I czym w ogóle jest piękno? W rzeszowskiej wkładce do najbliższego numeru "Posłańca" artykuł Agaty Tokarskiej "Okno, przez które widać muzykę" na temat ewangelizacyjnej roli sztuki sakralnej... i nie tylko.

Jeśli jesteś mieszkańcem Dębowca, Kobylanki, Rzeszowa czy Trzcianki, poszukaj "Posłańca" z dodatkową wkładką z wiadomościami z Twojej parafii!

photo by Pixabay.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

5 dni temu

172 lata temu, w ciepły, wrześniowy poranek, może właśnie taki jak dziś w Krakowie czy Dębowcu, Piękna Pani zjawiła się dwojgu pastuszków. W takim dniu jak dziś warto wrócić do opisu tego spotkania i treści Jej Orędzia. Możesz je znaleźć chociażby tu: www.saletyni.pl/la-salette/objawienie ... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA