poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2016-1, Aktualności, Wielki Post z Posłańcem

Kariera kapłańska

Środa, 24 lutego 2016

Komentarz do Ewangelii: (Mt 20,17-28)

Kapłaństwo nie jest umową o pracę, ale umową o życie.” bp Wiktor Skworc

Każdego dnia czynię rachunek sumienia, tzw. duchowy „rentgen”, aby oczyścić moją wiarę i powołanie z fałszywych intencji. Podobny rachunek muszą czynić także ojciec i matka powołanego, aby nie mieli błędnego myślenia o swoich synach w sutannach.

Przykładem jest matka synów Zebedeusza, która – jak czytamy w Ewangelii – wstawia się u Jezusa za swoimi synami. Oczekiwała dla nich odpowiednich miejsc. Szukała chwały, zaszczytów i kariery dla nich. Myślała tylko po ludzku. Można patrzeć na powołanego w seminarium i widzieć w nim kogoś, kto uczy się zawodu i szuka zabezpieczenia na przyszłość. Do kapłaństwa nie idzie się po to, aby się urządzić, ale po to, aby tracić życie dla Pana, aby oddać swoje życie na służbę. „Na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu”.

kaplanstwoJakie pragnienia mają w sercu Jakub i Jan? Jakie ja mam pragnienia w swoim sercu idąc za Jezusem? Nie można uciec od tego pytania i nie można uchylić się przed odpowiedzią.

Czy może szukam tak, jak Jakub i Jan – SUKCESU… w postaci pierwszego miejsca, władzy, prestiżu, gdzie wszystko będzie się działo według mojej woli, według moich planów, moich pragnień?

Droga do nieba

Istnieje piękna anegdota o przybyciu Jana Marii Vianney’a do Ars. Nie mogąc znaleźć drogi do wioski z powodu mgły, ksiądz Vianney zwraca się o pomoc do chłopca pasącego owce i malec imieniem Antoni Givre, pokazuje mu ją. Wtedy przyszły święty odpowiada: „Kochany chłopcze, tyś mi pokazał drogę do Ars, a ja ci wskaże drogę do nieba”. Pokazywać drogę do nieba – to jest zadanie powołanego.

Wielki sługa

Uformować kandydata do kapłaństwa jest czymś większym niż wybudować dom, posadzić drzewo i spłodzić syna – dlatego trwa to nie jeden sezon czy jedną noc, ale wiele lat. Bo pomóc komuś zmienić jego obyczajowość nie jest takie trudne, ale zmienić jego mentalność, to już jest sztuka nad sztukami. Wychowujemy się w świecie, który ciągle nam mówi: musisz być kimś wielkim, koniecznie masz odnieść sukces, liczy się tylko ten, kto ma władzę; ten, kto ma kasę, odpowiedni tytuł i patrzy na innych z góry. Lecz Jezus mówi: „Nie tak będzie u was”. Oto nowa mentalność: wielkim jest ten, kto służy; pierwszym jest ten, kto zajmuje ostatnie miejsce; a niewolnik jest największy. Wejść w taką logikę myślenia! Chodzić takimi ścieżkami życia! Odkryć, że „oddawać się, to coś więcej, niż się poświęcać, to więcej, niż się powierzać, to więcej nawet, niż oddawać się Bogu. Poddawać się, to umrzeć dla wszystkiego i dla siebie, to zajmować się sobą tylko po to, by kierować się nieustannie ku Bogu” – jak pisała św. Teresa Couderc. Prawdziwa „kariera” kapłańska to zdolność życia stylem Jezusa.

 

WielkiPost_zPoslancem_2016

————————————————————
ks. Bohdan Dutko MS – redaktor naczelny Posłańca Matki Bożej Saletyńskiej „LaSalette”
————————————————————

ks. Bohdan Dutko MS ks. Bohdan Dutko MS
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 9, 18-24), XII Niedziela Zwykła, 23 czerwca 2019

Strojenie odbiornika

„Dobrze, kiedy dzieją się wielkie rzeczy mocą Ducha Świętego, kiedy w sposób namacalny doświadczamy tego, że Pan jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, ale nie możemy wyrzucić z chrześcijaństwa cierpienia. Nie odkąd Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał. To wydarzenie sprawiło, że coś tak beznadziejnego jak cierpienie i ból może się stać narzędziem ku dobremu. To na prawdę dobra nowina. Krzyż to etap do poranka zmartwychwstania. Nigdy cel sam w sobie. Nieść swój krzyż w perspektywie życia, które pokonuje śmierć, to być prawdziwie dobrze nastrojonym. Obyśmy nie zniechęcili się wszelkimi zakłóceniami.”
ks. Paweł Baran MS

"

A F O R Y Z M

„Ojciec, głowa rodziny, niechaj będzie wśród swoich przedstawicielem Boga, i niech przewodniczy im nie tylko władzą, ale również przykładem życia.”

(św. Jan XXIII)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

6 dni temu

UWAGA PROMOCJA!
Niespodziankę w postaci ostatniego numeru Posłańca, Łez Maryi i książki "Ryczące owieczki" wydawnictwa Dreams otrzymają trzy osoby, które odpowiedzą w komentarzu na pytanie: DO ILU OŁTARZY IDZIE PROCESJA W BOŻE CIAŁO???
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

2 tygodni temu

Czy spotkaliście kiedyś Pampiludki? Jeśli nie - jest okazja!
Asia Olejarczyk, pisarka, opowiada o tym, jak Duch Święty poprowadził ją do odkrycia Pampilii.

"Podczas Mszy Świętej, kiedy to siedziałam w ławce ze zniecierpliwionymi dziećmi, które niewiele rozumiały z liturgii, poprosiłam Go, by pomógł mi objaśnić im, co właściwie się tam dzieje. Zaczęłam słuchać słów uszami dzieci. Wyobraziłam sobie, że znów mam kilka lat… I poczułam się tak, jakby ktoś mówił do mnie w obcym języku. Na przeszkodzie stały trudne, archaiczne słowa, z którymi dzieci nie stykają się w codziennych kontekstach: „amen”, „hosanna”, „chwała”, „bliźni”, „zbawienie”… Przyszło mi do głowy, by umiejscowić te wyrazy w przyjaznym, baśniowym świecie. Właśnie wtedy przed oczami stanęły mi dwa niewielkie ludziki w kolorowej krainie: pampiludki – Gideon i Alimemek."

Ostatni numer Posłańca możesz otrzymać pisząc na adres: poslaniec@poslaniec.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA