poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2016-2, Aktualności, Wielki Post z Posłańcem

Kim jest dla ciebie Jezus?

Sobota, 12 marca 2016

Komentarz do Ewangelii: (J 7,40-53)

Dzisiejsza ewangelia stawia mi pytanie: Kim jest dla ciebie Jezus? «Ten prawdziwie jest prorokiem» – jeśli uważam Go za proroka – dlaczego wiec nie słucham Jego słów? «To jest Mesjasz» – Mówię, że jest Mesjaszem, ale to ja najczęściej próbuje być zbawicielem samej siebie, to ja wiem, co dla mnie najlepsze, próbuję przeprowadzać swoją wolę… i to mnie gubi.

Amos-prophet«Ale – czyż Mesjasz przyjdzie z Galilei? Czyż Pismo nie mówi, że Mesjasz będzie pochodził z potomstwa Dawidowego i z miasteczka Betlejem, skąd był Dawid?» Często, kiedy sądzę innych z pozorów, na podstawie własnych wyobrażeń i uprzedzeń odrzucam prawdziwego Mesjasza – Jezusa, który przychodzi w drugim człowieku, niekoniecznie dla mnie przyjemnym, oczekiwanym, umiłowanym… Jest na wyciągnięcie ręki, a ja Go nie rozpoznaję i pozostaję sama ze swoimi osądami.

I powstał w tłumie rozłam z Jego powodu. Jak dobrze to znamy z własnego doświadczenia, z naszych rodzin, z naszych wspólnot… „Mój Jezus mówi to” a „mój Jezus mówi tamto”. Żadna strona nie ustąpi na krok, (myśląc, że to oznaka słabości) i tak trwamy zamknięci na Jego łaskę i siebie nawzajem.

Niektórzy chcieli Go nawet pojmać. Czasem kiedy Jezus zaprasza mnie do zbyt radykalnych (według mnie) decyzji, próbuję Go zamknąć gdzieś w piwnicy swego serca i zostawić pod strażą prawa.

«Czemu go nie pojmaliście?» Strażnicy odpowiedzieli: «Nigdy jeszcze nikt tak nie przemawiał jak ten człowiek». «Czyż i wy daliście się zwieść?» Strażnicy są „powaleni” Jego Słowem, „zwiedzeni”- jak prorok Jeremiasz (uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieźć (Jer 20,7)). Jego Słowo sprawia, że nie mogą go pojmać, pochwycić. Jego Słowo czasem zwala mnie z nóg, ”powala” bym nie wpadła w przepaść ku której biegnę.

«A ten tłum, który nie zna Prawa, jest przeklęty» (odpowiedzieli im faryzeusze). Faryzeusze zabarykadowani prawem nie pozwolę przecisnąć się choćby najmniejszej cząstce światła – żyją w ciemności, przekonani o własnej doskonałości i samowystarczalności. Próba wypełnienia prawa o własnych silach jest jak pierwsze kuszenie Jezusa „zamień kamienie w chleb”- „Bóg jest ci do niczego nie potrzebny, sam sobie poradzisz, nie potrzebujesz nikogo, jesteś lepszy niż wszyscy dookoła”…i mam nadzieje, ze masz doświadczenie, iż nie jesteś w stanie wypełnić prawa o własnych siłach – i to jest błogosławieństwo, bo dziś przychodzi Jezus by Ci powiedzieć, że On pragnie w tobie wypełnić całe prawo.

Daj się pochwycić i porwać przez Słowo Jezusa, niech Ono „powali” twoje prawne, poukładane i sterylne myślenie. Daj się poprowadzić drogami jedynego prawa, którym jest miłość i doprowadzić do twojego prawdziwego domu, którym są ramiona Ojca.

 

WielkiPost_zPoslancem_2016

————————————————————
s. Małgorzata Zając FMM – przełożona wspólnoty w Budapeszcie
————————————————————

s. Małgorzata Zając FMM s. Małgorzata Zając FMM
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 9, 18-24), XII Niedziela Zwykła, 23 czerwca 2019

Strojenie odbiornika

„Dobrze, kiedy dzieją się wielkie rzeczy mocą Ducha Świętego, kiedy w sposób namacalny doświadczamy tego, że Pan jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, ale nie możemy wyrzucić z chrześcijaństwa cierpienia. Nie odkąd Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał. To wydarzenie sprawiło, że coś tak beznadziejnego jak cierpienie i ból może się stać narzędziem ku dobremu. To na prawdę dobra nowina. Krzyż to etap do poranka zmartwychwstania. Nigdy cel sam w sobie. Nieść swój krzyż w perspektywie życia, które pokonuje śmierć, to być prawdziwie dobrze nastrojonym. Obyśmy nie zniechęcili się wszelkimi zakłóceniami.”
ks. Paweł Baran MS

"

A F O R Y Z M

„Ojciec, głowa rodziny, niechaj będzie wśród swoich przedstawicielem Boga, i niech przewodniczy im nie tylko władzą, ale również przykładem życia.”

(św. Jan XXIII)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

6 dni temu

UWAGA PROMOCJA!
Niespodziankę w postaci ostatniego numeru Posłańca, Łez Maryi i książki "Ryczące owieczki" wydawnictwa Dreams otrzymają trzy osoby, które odpowiedzą w komentarzu na pytanie: DO ILU OŁTARZY IDZIE PROCESJA W BOŻE CIAŁO???
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

2 tygodni temu

Czy spotkaliście kiedyś Pampiludki? Jeśli nie - jest okazja!
Asia Olejarczyk, pisarka, opowiada o tym, jak Duch Święty poprowadził ją do odkrycia Pampilii.

"Podczas Mszy Świętej, kiedy to siedziałam w ławce ze zniecierpliwionymi dziećmi, które niewiele rozumiały z liturgii, poprosiłam Go, by pomógł mi objaśnić im, co właściwie się tam dzieje. Zaczęłam słuchać słów uszami dzieci. Wyobraziłam sobie, że znów mam kilka lat… I poczułam się tak, jakby ktoś mówił do mnie w obcym języku. Na przeszkodzie stały trudne, archaiczne słowa, z którymi dzieci nie stykają się w codziennych kontekstach: „amen”, „hosanna”, „chwała”, „bliźni”, „zbawienie”… Przyszło mi do głowy, by umiejscowić te wyrazy w przyjaznym, baśniowym świecie. Właśnie wtedy przed oczami stanęły mi dwa niewielkie ludziki w kolorowej krainie: pampiludki – Gideon i Alimemek."

Ostatni numer Posłańca możesz otrzymać pisząc na adres: poslaniec@poslaniec.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA