poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2016-1, Aktualności, Wielki Post z Posłańcem

Odrzucenie i krzyż

Czwartek, 11 lutego 2016

Komentarz do Ewangelii: (Łk 9,22-25)

krucyfiksCzłowiek boi się odrzucenia. Dążymy raczej do tego, by nas zaakceptowano. Jezus nie został tylko „odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie” – został także opuszczony niemal przez wszystkich swoich uczniów, osamotniony, wyszydzony, sponiewierany, a w końcu bestialsko zamęczony i zabity. To była cena za trwanie w wierności. Dlatego każdy chrześcijanin musi być przygotowany na to, że może zapłacić cenę za swą wierność Bogu.

Dziś nikt nie wymaga w Europie od wyznawców Chrystusa ofiary ze swojego życia jak w pierwszych wiekach. Dziś nie boimy się wyroku śmierci, ale czyjegoś zmarszczenia brwi, uśmieszku pod nosem, drwiny kolegów, przygany szefa, krytyki w prasie. Boimy się oddawać życie w inny sposób – tracąc swój czas, poświęcając swoją uwagę, oddając swoją własność, ofiarując swoje pieniądze. Bo chrześcijaństwo to odrywanie się od przywiązań, a więc od zniewoleń – i dawanie siebie innym. To właśnie jest traceniem życia z powodu Jezusa, które przejawia się nie w teorii, lecz w praktyce. Owszem, nie jest to łatwe i wymaga zaparcia się samego siebie, odrzucenia “ego” i uniżenia. Nie ma jednak innej drogi do Nieba niż tylko przez Krzyż.

Tymczasem my często jesteśmy specjalistami od niesienia krzyży, ale przez innych. Czasami nawet bierzemy krzyż kolegi, byle nie wziąć swojego. Mamy o sobie mniemanie, że możemy nosić wielkie krzyże, a nie jesteśmy w stanie podnieść małego krzyżyka. Jezus mówi, że każdy, kto chce Go naśladować, musi wziąć “krzyż swój”. Dlatego ważne jest rozeznanie duchowe, co tak naprawdę jest moim Krzyżem, a nie kogoś innego. Bez tej identyfikacji nie jest możliwe podążanie za Chrystusem.

 

WielkiPost_zPoslancem_2016

————————————————————
Grzegorz Górny – dziennikarz, publicysta, autor książek, mąż i ojciec pięciorga dzieci
————————————————————

Grzegorz Górny Grzegorz Górny
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 9, 18-24), XII Niedziela Zwykła, 23 czerwca 2019

Strojenie odbiornika

„Dobrze, kiedy dzieją się wielkie rzeczy mocą Ducha Świętego, kiedy w sposób namacalny doświadczamy tego, że Pan jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, ale nie możemy wyrzucić z chrześcijaństwa cierpienia. Nie odkąd Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał. To wydarzenie sprawiło, że coś tak beznadziejnego jak cierpienie i ból może się stać narzędziem ku dobremu. To na prawdę dobra nowina. Krzyż to etap do poranka zmartwychwstania. Nigdy cel sam w sobie. Nieść swój krzyż w perspektywie życia, które pokonuje śmierć, to być prawdziwie dobrze nastrojonym. Obyśmy nie zniechęcili się wszelkimi zakłóceniami.”
ks. Paweł Baran MS

"

A F O R Y Z M

„Ojciec, głowa rodziny, niechaj będzie wśród swoich przedstawicielem Boga, i niech przewodniczy im nie tylko władzą, ale również przykładem życia.”

(św. Jan XXIII)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

6 dni temu

UWAGA PROMOCJA!
Niespodziankę w postaci ostatniego numeru Posłańca, Łez Maryi i książki "Ryczące owieczki" wydawnictwa Dreams otrzymają trzy osoby, które odpowiedzą w komentarzu na pytanie: DO ILU OŁTARZY IDZIE PROCESJA W BOŻE CIAŁO???
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

2 tygodni temu

Czy spotkaliście kiedyś Pampiludki? Jeśli nie - jest okazja!
Asia Olejarczyk, pisarka, opowiada o tym, jak Duch Święty poprowadził ją do odkrycia Pampilii.

"Podczas Mszy Świętej, kiedy to siedziałam w ławce ze zniecierpliwionymi dziećmi, które niewiele rozumiały z liturgii, poprosiłam Go, by pomógł mi objaśnić im, co właściwie się tam dzieje. Zaczęłam słuchać słów uszami dzieci. Wyobraziłam sobie, że znów mam kilka lat… I poczułam się tak, jakby ktoś mówił do mnie w obcym języku. Na przeszkodzie stały trudne, archaiczne słowa, z którymi dzieci nie stykają się w codziennych kontekstach: „amen”, „hosanna”, „chwała”, „bliźni”, „zbawienie”… Przyszło mi do głowy, by umiejscowić te wyrazy w przyjaznym, baśniowym świecie. Właśnie wtedy przed oczami stanęły mi dwa niewielkie ludziki w kolorowej krainie: pampiludki – Gideon i Alimemek."

Ostatni numer Posłańca możesz otrzymać pisząc na adres: poslaniec@poslaniec.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA