poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2016-2, Aktualności, Wielki Post z Posłańcem

Między światłem a ciemnością

Poniedziałek, 14 marca 2016

Komentarz do Ewangelii: (J 8,12-20)

Ja jestem światłością świata”… Nasze życie potrzebuje nie tylko solidnych fundamentów, ale także wiarygodnych drogowskazów. Tak by nie zostać wyprowadzonym na manowce. Te manowce życia to podążanie za tym, co podpowiada świat. To cała ta sztuczność, blask, który gaśnie, jak tylko zgasną światła. I wtedy zostaje pustka, ciemność.

ufnosc-dzieckaCzłowiek boi się pustki, bo ona powoduje, że musi on stanąć w prawdzie przed sobą samym. Nie musi przed nikim grać, nie musi się wysilać, nie musi udawać, bo nie ma po co. Jest sam. I musi sobie odpowiedzieć na pytanie – po co to wszystko? Dokąd obrana przeze mnie droga prowadzi? Czy to jest faktyczne szczęście i spełnienie, czy tylko jakaś ułuda? Dlatego Jezus mówi, co trzeba zrobić, żeby nie wpaść w pustkę. Trzeba za Nim iść. Trzeba odpowiedzieć na Jego wezwanie. Trzeba porzucić fałszywy blask, żeby odkryć ten prawdziwy: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”.

Ciemność kojarzy się ze śmiercią. Nie bez powodu przecież mówimy, że gdzieś jest ciemno jak w grobie. Ciemność kojarzy się z zagładą, Apokalipsą. Przecież wszystkie apokaliptyczne przepowiednie dotyczące końca świata, mówią o tym, że u kresu nastanie ciemność. Ciemność wyklucza życie. Dlatego Jezus proponuje inną drogę. Drogę ku światłości, ku życiu, ku nadziei.

Droga ku światłości nie zawsze jest usłana różami, bywa że bardziej przypomina ona drogę krzyżową. Ma to swój sens, bo wtedy ta prawdziwa światłość jest jeszcze większa. Jej blask aż oślepia. Doświadczają tego osoby, które otrzymały łaskę nawrócenia, które zdecydowały się po latach życia w mroku pójść za Jezusem. Nigdy sama takiego spektakularnego nawrócenia nie doświadczyłam, niemniej jednak próbuję widzieć tę światłość w ludziach, których spotykam na swojej drodze, w moich najbliższych mężu, rodzicach i dzieciach. I sama staram się być takim światłem dla tych, którym z Panem Bogiem niekoniecznie jest po drodze. Chcę być dla nich świadectwem tego, że nie muszą tkwić w ciemności, wystarczy, że powiedzą „tak”. Pan Bóg będzie już potrafił otworzyć ich serca na tę światłość, która pokonała mrok. W końcu to do nich Jezus mówi: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”. Wystarczy usłyszeć…

 

WielkiPost_zPoslancem_2016

————————————————————
Małgorzata Terlikowska – żona, matka, filozof i publicystka
————————————————————

Małgorzata Terlikowska Małgorzata Terlikowska
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 9, 18-24), XII Niedziela Zwykła, 23 czerwca 2019

Strojenie odbiornika

„Dobrze, kiedy dzieją się wielkie rzeczy mocą Ducha Świętego, kiedy w sposób namacalny doświadczamy tego, że Pan jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, ale nie możemy wyrzucić z chrześcijaństwa cierpienia. Nie odkąd Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał. To wydarzenie sprawiło, że coś tak beznadziejnego jak cierpienie i ból może się stać narzędziem ku dobremu. To na prawdę dobra nowina. Krzyż to etap do poranka zmartwychwstania. Nigdy cel sam w sobie. Nieść swój krzyż w perspektywie życia, które pokonuje śmierć, to być prawdziwie dobrze nastrojonym. Obyśmy nie zniechęcili się wszelkimi zakłóceniami.”
ks. Paweł Baran MS

"

A F O R Y Z M

„Ojciec, głowa rodziny, niechaj będzie wśród swoich przedstawicielem Boga, i niech przewodniczy im nie tylko władzą, ale również przykładem życia.”

(św. Jan XXIII)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

6 dni temu

UWAGA PROMOCJA!
Niespodziankę w postaci ostatniego numeru Posłańca, Łez Maryi i książki "Ryczące owieczki" wydawnictwa Dreams otrzymają trzy osoby, które odpowiedzą w komentarzu na pytanie: DO ILU OŁTARZY IDZIE PROCESJA W BOŻE CIAŁO???
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

2 tygodni temu

Czy spotkaliście kiedyś Pampiludki? Jeśli nie - jest okazja!
Asia Olejarczyk, pisarka, opowiada o tym, jak Duch Święty poprowadził ją do odkrycia Pampilii.

"Podczas Mszy Świętej, kiedy to siedziałam w ławce ze zniecierpliwionymi dziećmi, które niewiele rozumiały z liturgii, poprosiłam Go, by pomógł mi objaśnić im, co właściwie się tam dzieje. Zaczęłam słuchać słów uszami dzieci. Wyobraziłam sobie, że znów mam kilka lat… I poczułam się tak, jakby ktoś mówił do mnie w obcym języku. Na przeszkodzie stały trudne, archaiczne słowa, z którymi dzieci nie stykają się w codziennych kontekstach: „amen”, „hosanna”, „chwała”, „bliźni”, „zbawienie”… Przyszło mi do głowy, by umiejscowić te wyrazy w przyjaznym, baśniowym świecie. Właśnie wtedy przed oczami stanęły mi dwa niewielkie ludziki w kolorowej krainie: pampiludki – Gideon i Alimemek."

Ostatni numer Posłańca możesz otrzymać pisząc na adres: poslaniec@poslaniec.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA