poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2016-1, Aktualności, Wielki Post z Posłańcem

NADZIEJA BOGA

Trzecia Niedziela Wielkiego Postu, 28 lutego 2016

Komentarz do Ewangelii: (Łk 13,1-9)

Dzisiejszy fragment Ewangelii Łukaszowej to tekst o nadziei Boga i Jego oczekiwaniu. O zdumiewającej nadziei Boga, złożonej w człowieku i o cierpliwym oczekiwaniu na człowiecze nawrócenie. Nawrócenie, którego potrzebuje każdy z nas, bowiem każdy doświadcza ludzkiej słabości i grzechu. „Jeżeli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy” ( 1J,1,8).

drzewo_figoweIstotę nawrócenia chrześcijańskiego Jezus odsłania w przypowieści o drzewie figowym. Nawrócenie to nie jest aktem jednorazowym, lecz procesem, który trwa całe życie ludzkie. Oznacza ono nieustanne odwracanie się od zła i grzechu, przy jednoczesnym zwracaniu się ku Bogu i zawierzaniu Mu siebie oraz swego życia. Dzięki temu wzrasta nasza wiara. Jednak warunkiem tak rozumianego nawrócenia jest aprobata, że jesteśmy jak drzewo figowe nieprzynoszące owocu. Sami z siebie nie wydamy owocu. Potrzebujemy do tego Boga, Jego łaski i miłosierdzia.

Na czym polega moc miłosierdzia Bożego? Papież Franciszek wyjaśniając motywy ogłoszenia w tym roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, stwierdził, że tragedią naszych czasów jest nie tylko zatracenie poczucia i świadomości grzechu. „Do tego dołącza się dziś tragedia uznawania naszego zła, naszego grzechu za nieuleczalne; za coś, czego nie można uzdrowić, ani przebaczyć. (…) Kruchość czasów, w których żyjemy, polega również na tym, iż sądzimy, że nie ma uwolnienia, nie ma ręki, która cię podniesie, ramienia, które cię uratuje, przebaczy ci, doda otuchy, zanurzy w miłości nieskończonej, cierpliwej, łagodnej, postawi cię znów na dobrej drodze. Potrzebujemy miłosierdzia” (Miłosierdzie to imię Boga, s.36-37).

A zatem miłosierdzie Boga prowadzi ku nawróceniu, gdyż nie tylko przebacza ludzki grzech, ale także przywraca człowiekowi godność dziecka Bożego i daje mu siłę do nowego życia. W tym znaczeniu nie ma życia, które byłoby zaprzepaszczone i nie ma zła, które byłoby złem ostatecznym. Bóg bowiem z każdej naszej winy i z każdego grzechu może uczynić „winę szczęśliwą” (felix culpa). Dzieje się tak, gdy po każdym upadku powracamy do Niego i w wierze odkrywamy Jego czułość, delikatność i miłość wyrażające w przebaczeniu.

 

WielkiPost_zPoslancem_2016

————————————————————
ks. bp Rafał Markowski – biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej
————————————————————

bp Rafał Markowski bp Rafał Markowski
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 9, 18-24), XII Niedziela Zwykła, 23 czerwca 2019

Strojenie odbiornika

„Dobrze, kiedy dzieją się wielkie rzeczy mocą Ducha Świętego, kiedy w sposób namacalny doświadczamy tego, że Pan jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, ale nie możemy wyrzucić z chrześcijaństwa cierpienia. Nie odkąd Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał. To wydarzenie sprawiło, że coś tak beznadziejnego jak cierpienie i ból może się stać narzędziem ku dobremu. To na prawdę dobra nowina. Krzyż to etap do poranka zmartwychwstania. Nigdy cel sam w sobie. Nieść swój krzyż w perspektywie życia, które pokonuje śmierć, to być prawdziwie dobrze nastrojonym. Obyśmy nie zniechęcili się wszelkimi zakłóceniami.”
ks. Paweł Baran MS

"

A F O R Y Z M

„Ojciec, głowa rodziny, niechaj będzie wśród swoich przedstawicielem Boga, i niech przewodniczy im nie tylko władzą, ale również przykładem życia.”

(św. Jan XXIII)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

6 dni temu

UWAGA PROMOCJA!
Niespodziankę w postaci ostatniego numeru Posłańca, Łez Maryi i książki "Ryczące owieczki" wydawnictwa Dreams otrzymają trzy osoby, które odpowiedzą w komentarzu na pytanie: DO ILU OŁTARZY IDZIE PROCESJA W BOŻE CIAŁO???
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

2 tygodni temu

Czy spotkaliście kiedyś Pampiludki? Jeśli nie - jest okazja!
Asia Olejarczyk, pisarka, opowiada o tym, jak Duch Święty poprowadził ją do odkrycia Pampilii.

"Podczas Mszy Świętej, kiedy to siedziałam w ławce ze zniecierpliwionymi dziećmi, które niewiele rozumiały z liturgii, poprosiłam Go, by pomógł mi objaśnić im, co właściwie się tam dzieje. Zaczęłam słuchać słów uszami dzieci. Wyobraziłam sobie, że znów mam kilka lat… I poczułam się tak, jakby ktoś mówił do mnie w obcym języku. Na przeszkodzie stały trudne, archaiczne słowa, z którymi dzieci nie stykają się w codziennych kontekstach: „amen”, „hosanna”, „chwała”, „bliźni”, „zbawienie”… Przyszło mi do głowy, by umiejscowić te wyrazy w przyjaznym, baśniowym świecie. Właśnie wtedy przed oczami stanęły mi dwa niewielkie ludziki w kolorowej krainie: pampiludki – Gideon i Alimemek."

Ostatni numer Posłańca możesz otrzymać pisząc na adres: poslaniec@poslaniec.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA