poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2019-1, Rozważania biblijne

NIE BÓJ SIĘ I NIE LĘKAJ

(Joz 1, 9)

Każdy z nas ma doświadczenie strachu. W dzieciństwie boimy się ciemności, w młodości towarzyszą nam lęki związane na przykład ze szkołą, w dojrzałych latach obawiamy się zazwyczaj chorób, natomiast w podeszłym wieku przychodzą naturalne niepokoje dotyczące zbliżającej się śmierci. Strach – jak mówimy – ma wielkie oczy. Lęki wyolbrzymiają zagrożenia. Ktoś nagle pod wpływem strachu dostrzega krążące orły, a później okazuje się, że były to tylko gołębie.

Biblia dość często mówi o lękach. Strach zawładnął między innymi młodym Jozuem. Po śmierci wielkiego wodza, jakim był Mojżesz, Bóg wybrał Jozuego na kolejnego przywódcę. Już na samym początku księgi noszącej jego imię, Bóg trzykrotnie zwracał się do niego: „bądź mężny i mocny” (Joz 1,6.7.9).

W relacjach międzyludzkich tego typu słowa brzmią wprawdzie życzliwie, jednak niczego nie zmieniają. Kto jest opanowany przez strach, ten nie reaguje na takie zachęty. Niemoc okazuje się silniejsza od dobrych rad. Gdy jednak wypowiadającym te słowa jest Bóg, sytuacja zmienia się. Odwaga, którą przekazuje, dociera do samej głębi człowieka. Nadto Bóg gwarantuje swoją Obecność. Do Jozuego mówił: „jak byłem z Mojżeszem, tak będę z tobą, nie opuszczę cię ani porzucę” (Joz 1,5).

Bóg panuje w sposób absolutny nad czasem i wydarzeniami. Przeszłość, naznaczona Jego bliskością, pozwala ufnie spojrzeć w nieznaną nam przyszłość. Poza tym, nie ma takiej przestrzeni, w której On nie byłby obecny (por. Joz 1,9). Boża bliskość sprawia, że serce bije w nas równym rytmem. Bóg nie ma też względu ani na osoby ani czyjeś zasługi. Skoro przeznacza kogoś do jakiejś misji, zadania, to również zapewnia pomoc. Z naszej strony wystarczy ją jedynie przyjąć. W obliczu niepokonalnych trudności nie jest jednak łatwo w nią uwierzyć – Jozue musiał trzy razy usłyszeć te same słowa. Bóg dopuszcza przerastające nas sytuacje, ponieważ jedynie w nich możemy rozpoznać bezcenną wartość wiary.

(…)

Czytaj całość rozważań w najnowszym numerze Posłańca Matki Bożej SaletyńskiejLa Salette” poświęcony tematowi MIŁOŚĆ USUWA LĘK

ks. prof. Stanisław Witkowski MS ks. dr hab. Stanisław Witkowski MS
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 9, 18-24), XII Niedziela Zwykła, 23 czerwca 2019

Strojenie odbiornika

„Dobrze, kiedy dzieją się wielkie rzeczy mocą Ducha Świętego, kiedy w sposób namacalny doświadczamy tego, że Pan jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, ale nie możemy wyrzucić z chrześcijaństwa cierpienia. Nie odkąd Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał. To wydarzenie sprawiło, że coś tak beznadziejnego jak cierpienie i ból może się stać narzędziem ku dobremu. To na prawdę dobra nowina. Krzyż to etap do poranka zmartwychwstania. Nigdy cel sam w sobie. Nieść swój krzyż w perspektywie życia, które pokonuje śmierć, to być prawdziwie dobrze nastrojonym. Obyśmy nie zniechęcili się wszelkimi zakłóceniami.”
ks. Paweł Baran MS

"

A F O R Y Z M

„Ojciec, głowa rodziny, niechaj będzie wśród swoich przedstawicielem Boga, i niech przewodniczy im nie tylko władzą, ale również przykładem życia.”

(św. Jan XXIII)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

6 dni temu

UWAGA PROMOCJA!
Niespodziankę w postaci ostatniego numeru Posłańca, Łez Maryi i książki "Ryczące owieczki" wydawnictwa Dreams otrzymają trzy osoby, które odpowiedzą w komentarzu na pytanie: DO ILU OŁTARZY IDZIE PROCESJA W BOŻE CIAŁO???
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

2 tygodni temu

Czy spotkaliście kiedyś Pampiludki? Jeśli nie - jest okazja!
Asia Olejarczyk, pisarka, opowiada o tym, jak Duch Święty poprowadził ją do odkrycia Pampilii.

"Podczas Mszy Świętej, kiedy to siedziałam w ławce ze zniecierpliwionymi dziećmi, które niewiele rozumiały z liturgii, poprosiłam Go, by pomógł mi objaśnić im, co właściwie się tam dzieje. Zaczęłam słuchać słów uszami dzieci. Wyobraziłam sobie, że znów mam kilka lat… I poczułam się tak, jakby ktoś mówił do mnie w obcym języku. Na przeszkodzie stały trudne, archaiczne słowa, z którymi dzieci nie stykają się w codziennych kontekstach: „amen”, „hosanna”, „chwała”, „bliźni”, „zbawienie”… Przyszło mi do głowy, by umiejscowić te wyrazy w przyjaznym, baśniowym świecie. Właśnie wtedy przed oczami stanęły mi dwa niewielkie ludziki w kolorowej krainie: pampiludki – Gideon i Alimemek."

Ostatni numer Posłańca możesz otrzymać pisząc na adres: poslaniec@poslaniec.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA