poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2016-2, Aktualności

POLSKA CHRZCIELNICA

Przy tej chrzcielnicy zostałem przyjęty do łaski Bożego synostwa i wiary Odkupiciela mojego, do wspólnoty Jego Kościoła w dniu 20 czerwca 1920 roku. Chrzcielnicę tę już raz uroczyście ucałowałem w roku tysiąclecia chrztu Polski jako ówczesny arcybiskup krakowski. Potem uczyniłem to po raz drugi (…), na 50. rocznicę mojego chrztu, jako kardynał, a dzisiaj po raz trzeci ucałowałem tę chrzcielnicę, przybywając z Rzymu jako następca św. Piotra

(Jan Paweł II, Wadowice, 7 czerwca 1979)

rys_2016_2-001Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO wpisała na listę światowego dziedzictwa miejsce chrztu Jezusa nad rzeką Jordan. Ceremonia odbyła się 2 lutego w Paryżu. W okolicznościowym przemówieniu abp Maroun Lahham zaznaczył, że wyjątkowość tego zdarzenia została uznana już przez księgi Ewangelii dwa tysiące lat temu i potwierdzona przez trwającą nieustannie pobożność ludową.

Gdzie odbył się chrzest Polski? Różne są wśród historyków hipotezy: Poznań, Ostrów Lednicki, Ratyzbona, Gniezno, Praga, Kolonia. Ale najprawdopodobniej chrzest Mieszka I dokonał się na Ostrowie Lednickim.

Może już nigdy nie będziemy mieć stuprocentowej pewności… Dlatego przy takiej okazji jak jubileusz chrztu Polski, dobrze byłoby umownie przyjąć właśnie to miejsce jako Polską Chrzcielnicę, do której moglibyśmy pielgrzymować, aby odnawiać nasze przyrzeczenia chrzcielne. Mogłaby powracać tam cała Polska, by odnaleźć naszą pamięć, szczególnie teraz, kiedy zdaje się, tak łatwo zapominamy…

chrzestA pamięć ma znaczenie fundamentalne dla wierzącego. Autor Psalmu powie: „Wielkich dzieł Boga nie zapominajcie” (Ps 78). Czas jubileuszu to czas pamięci… Człowiek wiary nie tylko pamięta o przeszłości, ale pamięta także o przyszłości, wychyla się ku temu, co przed nim.

Z takim nastawieniem oddajemy do rąk Czytelników najnowsze wydanie „Posłańca” ufając, że pomoże nam w przypomnieniu wielkich dzieł Pana, które uczynił Polsce i każdemu z nas i wpisze się w nasze narodowe i osobiste Te Deum Laudamus!

966-2016 CHRZEST POLSKI

966-2016 CHRZEST POLSKI

ks. Bohdan Dutko MS ks. Bohdan Dutko MS
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 9, 18-24), XII Niedziela Zwykła, 23 czerwca 2019

Strojenie odbiornika

„Dobrze, kiedy dzieją się wielkie rzeczy mocą Ducha Świętego, kiedy w sposób namacalny doświadczamy tego, że Pan jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, ale nie możemy wyrzucić z chrześcijaństwa cierpienia. Nie odkąd Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał. To wydarzenie sprawiło, że coś tak beznadziejnego jak cierpienie i ból może się stać narzędziem ku dobremu. To na prawdę dobra nowina. Krzyż to etap do poranka zmartwychwstania. Nigdy cel sam w sobie. Nieść swój krzyż w perspektywie życia, które pokonuje śmierć, to być prawdziwie dobrze nastrojonym. Obyśmy nie zniechęcili się wszelkimi zakłóceniami.”
ks. Paweł Baran MS

"

A F O R Y Z M

„Ojciec, głowa rodziny, niechaj będzie wśród swoich przedstawicielem Boga, i niech przewodniczy im nie tylko władzą, ale również przykładem życia.”

(św. Jan XXIII)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

6 dni temu

UWAGA PROMOCJA!
Niespodziankę w postaci ostatniego numeru Posłańca, Łez Maryi i książki "Ryczące owieczki" wydawnictwa Dreams otrzymają trzy osoby, które odpowiedzą w komentarzu na pytanie: DO ILU OŁTARZY IDZIE PROCESJA W BOŻE CIAŁO???
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

2 tygodni temu

Czy spotkaliście kiedyś Pampiludki? Jeśli nie - jest okazja!
Asia Olejarczyk, pisarka, opowiada o tym, jak Duch Święty poprowadził ją do odkrycia Pampilii.

"Podczas Mszy Świętej, kiedy to siedziałam w ławce ze zniecierpliwionymi dziećmi, które niewiele rozumiały z liturgii, poprosiłam Go, by pomógł mi objaśnić im, co właściwie się tam dzieje. Zaczęłam słuchać słów uszami dzieci. Wyobraziłam sobie, że znów mam kilka lat… I poczułam się tak, jakby ktoś mówił do mnie w obcym języku. Na przeszkodzie stały trudne, archaiczne słowa, z którymi dzieci nie stykają się w codziennych kontekstach: „amen”, „hosanna”, „chwała”, „bliźni”, „zbawienie”… Przyszło mi do głowy, by umiejscowić te wyrazy w przyjaznym, baśniowym świecie. Właśnie wtedy przed oczami stanęły mi dwa niewielkie ludziki w kolorowej krainie: pampiludki – Gideon i Alimemek."

Ostatni numer Posłańca możesz otrzymać pisząc na adres: poslaniec@poslaniec.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA