poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2018-5, Aktualności

POTRZEBUJEMY WSPÓLNOTY

„Jak gorąco pragnę, żeby Chrystus był w was ukształtowany.”
(Gal 4,19)

Pan Edward z Rzeszowa przez lata prowadził Biuro Pielgrzymkowe przy naszej parafii w Rzeszowie. Wielokrotnie zapraszał mnie na wyjazd do Medjugorie. Zawsze wypadało coś ważniejszego (jak to bywa w życiu proboszcza). Jednak w lipcu tego roku w rozmowie między księżmi usłyszałem, że grupa udająca się do Medjugorie na Festiwal Młodych potrzebuje duszpasterza. W kalendarzu ten termin miałem już zajęty, na inne zadanie, ale spontanicznie, z serca wyrwało mi się: mogę jechać. I tak po latach spotkaliśmy się z Panem Edwardem na szlaku pielgrzymkowym i jestem Mu bardzo wdzięczny za fantastyczny tydzień przeżyć duchowych. Jednak nie o tym chcę pisać.

Autokar przez czas pielgrzymki stał się „parafią”, a ja zostałem jej proboszczem. W drodze powrotnej „parafianie autokarowi” pytali o wiarę, Kościół, Eucharystię… Dzieliłem się moim świadectwem wiary, głosiłem katechezę i „łamałem” słowo z Biblii. Kolejny raz doświadczyłem, że tam, gdzie głoszone jest Słowo Boże, tam budzi się pierwszy demon: demon pobożności! Jest on niestety największą przeszkodą w drodze do dojrzałej wiary. Radość i zachwyt wzbudza widok tysięcy osób podejmujących pielgrzymi trud. Wielu z nich mówiło, że to już osiemnasty raz…

Widziałem w te dni bardzo dużo pobożności, uniesień emocjonalnych i umartwienia (wchodzenie boso na szczyt góry po skałach i kamieniach). To dobrze, ale myślę, że potrzeba czegoś jeszcze. Trafnie ujął to ks. abp Grzegorz Ryś: „Wiara jest osobista, ale musi być przeżywana we wspólnocie, która nie może być czymś abstrakcyjnym, musi być konkretna”.

Podczas studiów w Rzymie poznałem Kościół Soborowy jako wspólnotę wspólnot. Widziałem, jak wiara dojrzewa w małych wspólnotach w parafii. Po powrocie zostałem posłany do Duszpasterstwa Akademickiego w Rzeszowie. Natchniony tamtym doświadczeniem, próbowałem dzielić się nim z księżmi. W odpowiedzi słyszałem od nich: to może jest dobre we Włoszech czy w Hiszpanii, my w Polsce mamy wypełnione kościoły, wystarczy odprawiać i spowiadać. Od tamtego czasu minęło 25 lat. Dziś chyba nikt nie ma złudzeń, że to jednak nie wystarczy. Bo do tego, aby Chrystus był w nas ukształtowany, koniecznie potrzebujemy wspólnoty w Kościele, zwłaszcza dziś.

I o tym jest bieżące wydanie „Posłańca”.

 


 

Zapowiedź nowego numeru:

RELACJE

> Relacje – trudne słowo

> Dialog czy manipulacja

> Duchowość relacji

> Nic bez miłości

> Bóg to relacja

 

 

ks. Bohdan Dutko MS ks. Bohdan Dutko MS
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Mk 13, 24-32), XXXIII Niedziela Zwykła, 18-11-2018

Co się skończy, a co zostanie

Gdy świat widzialny rozpadnie się na kawałki, a kurz i emocje już opadną, zobaczysz samego siebie ze skarbami, które zgromadziłeś w niebie. Tymi skarbami będzie słowo Boże, które udało ci się wcielić w życie. Słowo przebaczenia i służby. Słowo, które wcielając się w twoje życie przynosiło Chrystusa temu światu. Ono przetrwa i nie przeminie. Będzie twoim obrońcom lub oskarżycielem.

diakon Paweł Baran MS
(Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Saletynów w Krakowie)

ROZWAŻANIE SŁÓW EWANGELII

A F O R Y Z M

„Jesteśmy podobni do pielgrzymów, których nie męczy wędrówka przez pustynię, ponieważ ich serca zamieszkały już w Świętym Mieście.”

(Antoine de Saint-Exupéry)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

3 dni temu

Już od najbliższej niedzieli w saletyńskich parafiach oraz w prenumeracie dostępny kolejny numer Posłańca! ... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

5 dni temu

"Dziś Kościół w Irlandii pokutuje za czasy, w których uciskał naród swoją władzą. Ludzie odchodzą nie tylko ze względu na pedofilię, ale też z powodu nadmiernego używania władzy. W latach 60., czy nawet jeszcze 70. Kościół irlandzki był bardzo wymagający i surowy w stosunku do swoich wiernych. To był Kościół władzy, siły, a nawet przemocy, i oczywiście grzechu ludzi Kościoła: biskupów, kapłanów. To może nas i dziwić i przerażać, ale taka była rzeczywistość..."

O trudnej pielgrzymce papieża Franciszka do Irlandii i o różnicach miedzy Kościołem w Polsce i w Irlandii, z ks. Andrzejem Sroką, wieloletnim duszpasterzem w Limerick rozmawia Iwona Kosztyła - już niebawem w nowym numerze Posłańca!
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA