poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2016-1, Aktualności, Wielki Post z Posłańcem

Post – środek, a nie cel

Piątek, 12 lutego 2016

Komentarz do Ewangelii: (Mt 9,14-15)

WP_03Czy słowami dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus chce nas zniechęcić do postu? Czy Jego odpowiedź nie neguje tej praktyki? Z pewnością nie. Post, który podejmujemy, różni się jednak od postu uczniów Jana i faryzeuszy. Ich post był ludzkim wysiłkiem ukierunkowanym na to, by zdobyć bliskość z Bogiem.

Uczniowie Jezusa nie muszą już walczyć o bliskość Boga. Bóg jest blisko nich. Po co więc post?

Podjęcie postu wymaga mocnej motywacji. Dzisiaj stały się modne posty podejmowane wyłącznie w celu zachowania linii. Są ludzie, którzy ze względu na Boga nie podjęliby się tak wielu wyrzeczeń, jakie podejmują w celu uzyskania zgrabnej sylwetki.

Teraz, w okresie Wielkiego Postu warto popracować nad religijną motywacją naszych postów. „Kiedy zabiorą im – tzn. moim uczniom – oblubieńca, wtedy będą pościć” – mówi Pan Jezus w Ewangelii. Zatem post jest sposobem wołania do Boga, pragnieniem Jego bliskości, aby jego obecność bardziej ogarniała nasze życie rodzinne, nasze zajęcia, nasze myśli i pragnienia, nas całych.

Post nie może być szukaniem siebie. Motywacją do jego podjęcia powinna być miłość do Boga. Jezus rozpoczął publiczną misję od postu. Zrezygnował z pożywienia, poddał się woli Ojca, żył w mocy Ducha Świętego. Rozważał słowo Boże i modlił się. Tak rozumiany post to poszukiwanie woli Bożej i przygotowanie do jej wypełnienia.

Post to na przykład może być dzień lub czas przeznaczony na czytanie i rozważanie Pisma świętego, planowanie, podejmowanie decyzji i modlitwę, aby doświadczyć w sobie głodu Boga i potrzeby Jego głębszego poznania, pragnienia pełnienia Jego woli.

Jezus nie neguje praktyki postu, ale przenosi akcent tej praktyki na postawę serca i wskazuje na post, jako środek, nie zaś, jako cel sam w sobie. Jezus postępuje według nowej ekonomii zbawienia. Liczy się nie litera, prawo, lecz duch. To Jezus dotknął trędowatego, aby go uzdrowić. To Jezus uzdrawiał w szabat, leczył, pomagał, podnosił, okazywał miłosierdzie. To On jest Panem.

W naszym podejściu do spraw wiary zawsze najważniejsza powinna być bliskość z Jezusem, naszym Panem. To jest ten obraz „Pana Młodego” i gości weselnych, którzy wspólnie świętują przebywanie z sobą.

WielkiPost_zPoslancem_2016

————————————————————
Lesław Pańczak MS – rekolekcjonista, posługuje w Duszpasterstwie Pielgrzymkowym „La Salette”, mieszka w Krakowie
————————————————————

 

ks. Lesław Pańczak MS ks. Lesław Pańczak MS
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 9, 18-24), XII Niedziela Zwykła, 23 czerwca 2019

Strojenie odbiornika

„Dobrze, kiedy dzieją się wielkie rzeczy mocą Ducha Świętego, kiedy w sposób namacalny doświadczamy tego, że Pan jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, ale nie możemy wyrzucić z chrześcijaństwa cierpienia. Nie odkąd Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał. To wydarzenie sprawiło, że coś tak beznadziejnego jak cierpienie i ból może się stać narzędziem ku dobremu. To na prawdę dobra nowina. Krzyż to etap do poranka zmartwychwstania. Nigdy cel sam w sobie. Nieść swój krzyż w perspektywie życia, które pokonuje śmierć, to być prawdziwie dobrze nastrojonym. Obyśmy nie zniechęcili się wszelkimi zakłóceniami.”
ks. Paweł Baran MS

"

A F O R Y Z M

„Ojciec, głowa rodziny, niechaj będzie wśród swoich przedstawicielem Boga, i niech przewodniczy im nie tylko władzą, ale również przykładem życia.”

(św. Jan XXIII)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

6 dni temu

UWAGA PROMOCJA!
Niespodziankę w postaci ostatniego numeru Posłańca, Łez Maryi i książki "Ryczące owieczki" wydawnictwa Dreams otrzymają trzy osoby, które odpowiedzą w komentarzu na pytanie: DO ILU OŁTARZY IDZIE PROCESJA W BOŻE CIAŁO???
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

2 tygodni temu

Czy spotkaliście kiedyś Pampiludki? Jeśli nie - jest okazja!
Asia Olejarczyk, pisarka, opowiada o tym, jak Duch Święty poprowadził ją do odkrycia Pampilii.

"Podczas Mszy Świętej, kiedy to siedziałam w ławce ze zniecierpliwionymi dziećmi, które niewiele rozumiały z liturgii, poprosiłam Go, by pomógł mi objaśnić im, co właściwie się tam dzieje. Zaczęłam słuchać słów uszami dzieci. Wyobraziłam sobie, że znów mam kilka lat… I poczułam się tak, jakby ktoś mówił do mnie w obcym języku. Na przeszkodzie stały trudne, archaiczne słowa, z którymi dzieci nie stykają się w codziennych kontekstach: „amen”, „hosanna”, „chwała”, „bliźni”, „zbawienie”… Przyszło mi do głowy, by umiejscowić te wyrazy w przyjaznym, baśniowym świecie. Właśnie wtedy przed oczami stanęły mi dwa niewielkie ludziki w kolorowej krainie: pampiludki – Gideon i Alimemek."

Ostatni numer Posłańca możesz otrzymać pisząc na adres: poslaniec@poslaniec.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA