poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2016-2, Aktualności, Wielki Post z Posłańcem

Świadectwo o Ojcu

Czwartek, 17 marca 2016

Komentarz do Ewangelii: (J 8,51-59)

Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki.(J 8,52)

Wolność z posłuszeństwa…

Jezus zaprasza nas do zrobienia kroku wiary, do „zachowania Jego nauki”, aby “nie zaznać śmierci”. Trwanie w Jego słowie i nauce jest „zwyczajnym” powołaniem każego ochrzczonego! Wierzyć to nie tylko zrobić miejsce dla Jezusa we własnym sercu, ale “przeprowadzić się” ze świata, w którym żyjemy do świata Słowa Bożego, które stanie się naszym nowym światem. Wędrówka Wielkiego Postu polega na pozostawianiu przyzwyczajeń, nawet pobożnych, i „trwaniu w Jego nauce”. Trwanie w nauce Jezusa czyni nas na nowo dziećmi Boga i wyprowadza nas z niewoli. Drogą do prawdziwej wolności jest posłuszeństwo na wzór Jezusa Chrystusa, który posłuszny Ojcu aż do śmierci, pozostał całkowicie wolny.

Jezus_w_swiatyniWrogość wokół…

Faryzeusze i Żydzi są poirytowani ponieważ zostało umniejszone ich pochodzenie od Abrahama. Prowokacyjnie zarzucają Jezusowi, iż pragnie być kimś więcej niż Abraham, ich ojciec wiary. Nie rozumieją zupełnie Jego osoby a tym bardziej misji! Pozostali uwięzieni we własnych sposobach myślenia, zamykając się całkowicie na nowość, z którą przychodzi Bóg. Nie byli w stanie przyjąć zbawienia, które miało „przyjść” przez mękę i krzyż Jezusa. Pozostali obojętni na obecność Bożą! Ta obojętność trwa do dzisiaj, przybiera różne formy, od nieobecności po otwartą krytykę i walkę. Odpowiedź Jezusa na tę obojętność i wrogość jest zaskakująca; mimo wszystko, mimo przeszkód, mimo wrogości pokornie kroczy w kierunku Kalwarii, bo tam dokona się „sąd” nad światem. Na szczęście był to sąd miłosierdzia!

 

Miłość Boga i odpowiedzi człowieka…

Ewangelia mówi o mnożących się gestach dobroci Boga, którym odpowiada niewdzięczność i odrzucenie ze strony człowieka. Nieustannie jesteśmy w stanie „zabijać” proroków, którzy przywołują nas do przynoszenia właściwych owoców. Jezus jest tym, który poza murami miasta zostaje zabity i staje się w ten sposób „kamieniem węgielnym”, na którym Bóg zbuduje Kościół dla zbawienia świata. Krzyż Jezusa odsłania naszą zdolność niszczenia, agresji i przede wszystkim odsłania zwycięską moc Jego miłości.

 

Kiedy konałem na krzyżu, nie myślałem o sobie, ale o biednych grzesznikach i modliłem się do Ojca za nimi”

(św. Faustyna, Dzienniczek 324)

 

 

WielkiPost_zPoslancem_2016

————————————————————
ks. Jacek Pawłowski MS  – rektor WSD Misjonarzy Saletynów, mieszka w Krakowie
————————————————————

ks. Jacek Pawłowski MS ks. Jacek Pawłowski MS
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 9, 18-24), XII Niedziela Zwykła, 23 czerwca 2019

Strojenie odbiornika

„Dobrze, kiedy dzieją się wielkie rzeczy mocą Ducha Świętego, kiedy w sposób namacalny doświadczamy tego, że Pan jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, ale nie możemy wyrzucić z chrześcijaństwa cierpienia. Nie odkąd Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał. To wydarzenie sprawiło, że coś tak beznadziejnego jak cierpienie i ból może się stać narzędziem ku dobremu. To na prawdę dobra nowina. Krzyż to etap do poranka zmartwychwstania. Nigdy cel sam w sobie. Nieść swój krzyż w perspektywie życia, które pokonuje śmierć, to być prawdziwie dobrze nastrojonym. Obyśmy nie zniechęcili się wszelkimi zakłóceniami.”
ks. Paweł Baran MS

"

A F O R Y Z M

„Ojciec, głowa rodziny, niechaj będzie wśród swoich przedstawicielem Boga, i niech przewodniczy im nie tylko władzą, ale również przykładem życia.”

(św. Jan XXIII)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

6 dni temu

UWAGA PROMOCJA!
Niespodziankę w postaci ostatniego numeru Posłańca, Łez Maryi i książki "Ryczące owieczki" wydawnictwa Dreams otrzymają trzy osoby, które odpowiedzą w komentarzu na pytanie: DO ILU OŁTARZY IDZIE PROCESJA W BOŻE CIAŁO???
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

2 tygodni temu

Czy spotkaliście kiedyś Pampiludki? Jeśli nie - jest okazja!
Asia Olejarczyk, pisarka, opowiada o tym, jak Duch Święty poprowadził ją do odkrycia Pampilii.

"Podczas Mszy Świętej, kiedy to siedziałam w ławce ze zniecierpliwionymi dziećmi, które niewiele rozumiały z liturgii, poprosiłam Go, by pomógł mi objaśnić im, co właściwie się tam dzieje. Zaczęłam słuchać słów uszami dzieci. Wyobraziłam sobie, że znów mam kilka lat… I poczułam się tak, jakby ktoś mówił do mnie w obcym języku. Na przeszkodzie stały trudne, archaiczne słowa, z którymi dzieci nie stykają się w codziennych kontekstach: „amen”, „hosanna”, „chwała”, „bliźni”, „zbawienie”… Przyszło mi do głowy, by umiejscowić te wyrazy w przyjaznym, baśniowym świecie. Właśnie wtedy przed oczami stanęły mi dwa niewielkie ludziki w kolorowej krainie: pampiludki – Gideon i Alimemek."

Ostatni numer Posłańca możesz otrzymać pisząc na adres: poslaniec@poslaniec.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA