poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2016-2, Aktualności, Wielki Post z Posłańcem

Szemranie albo wiara

Wtorek, 15 marca 2016

Komentarz do Ewangelii: (J 8,21-30)

Szemranie to postawa ludzi wiecznie niezadowolonych. Nie potrafią oni dostrzec tego, co mają. Nie widzą oni hojności Boga. Zawsze chcą więcej. Tak zachowywali się Izraelici po przejściu przez Morze Czerwone. Zaczęli oni mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi. Nie potrafili dostrzec faktu, że Bóg się nawet na pustyni o nich troszczył dając im mannę i wodę. Szermarnie to postawa ludzi nie ufających do końca Bogu. Izraelici skarżyli się na trud drogi ku wolności i z żalem wspominali niewolę w Egipcie. Ta postawa sprawiała, że stwardniało ich serce, wypełniło się goryczą, brakiem miłości i zaufania i zmierzało ku śmierci (jadowite węże).

Mojżesz i miedziany wąż – obraz flamandzkiego malarza późnego baroku Antoona van Dycka.

Mojżesz i miedziany wąż – obraz flamandzkiego malarza późnego baroku Antoona van Dycka.

Szemranie jest brakiem prawdziwej wiary. Jest wymówką, żeby Boga i Jego plan zbawienia człowieka odrzucić. Jest szukaniem samousprawiedliwienia, aby Bogu nie uwierzyć naprawdę. Jest ciągłym uskarżaniem się na Boga i Jego sposób działania w tym świecie. Co więcej, jest nawet próbą dyktowania Bogu co i jak ma czynić, żeby zaspokoić pyszne żądze człowieka. Jest brakiem zgody na krzyż i cierpienie, przez które Jezus nas zbawił. Tak, szemranie zamyka nas na przychodzącego Zbawiciela. Szemranie zamyka nam drogę do zbawienia i może spowodować śmierć serca człowieka. Właśnie taką tragiczną postawę przyjmowało wielu fryzeuszów wobec Jezusa.

Dzisiejsza Ewangelia kończy się jednak słowami: Kiedy to mówił, wielu uwierzyło w Niego. Wiara jest zawierzeniem Ojcu bez końca. Jest powierzeniem siebie Ojcu, jak to czynił Jezus. Jest zgodą na to, aby On mnie uczył jak żyć. Jest ciągłym odkrywaniem i pełnieniem tego, co się Ojcu podoba. I wtedy jest pewnością, że Ojciec zawsze jest przy nas.

Jak zatem wierzyć i ustrzec się szemrania? Trzeba zacząć od dostrzegania darów Bożych i wdzięczności za nie, nawet za te najmniejsze. Trzeba otworzyć swoje serce na Boga i Jego wolę: pozwolić Mu być Bogiem! Trzeba przyjąć z radością Jego plan zbawienia dla mnie i zacząć go gorliwie realizować. Dopiero wtedy mogę być pewnym, że Ojciec zawsze jest przy mnie…

 

WielkiPost_zPoslancem_2016

————————————————————
ks. Piotr Żaba MS – duszpasterz, przełożony Okręgu Misyjnego w Szwajcarii
————————————————————

ks. Piotr Żaba MS ks. Piotr Żaba MS
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 9, 18-24), XII Niedziela Zwykła, 23 czerwca 2019

Strojenie odbiornika

„Dobrze, kiedy dzieją się wielkie rzeczy mocą Ducha Świętego, kiedy w sposób namacalny doświadczamy tego, że Pan jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, ale nie możemy wyrzucić z chrześcijaństwa cierpienia. Nie odkąd Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał. To wydarzenie sprawiło, że coś tak beznadziejnego jak cierpienie i ból może się stać narzędziem ku dobremu. To na prawdę dobra nowina. Krzyż to etap do poranka zmartwychwstania. Nigdy cel sam w sobie. Nieść swój krzyż w perspektywie życia, które pokonuje śmierć, to być prawdziwie dobrze nastrojonym. Obyśmy nie zniechęcili się wszelkimi zakłóceniami.”
ks. Paweł Baran MS

"

A F O R Y Z M

„Ojciec, głowa rodziny, niechaj będzie wśród swoich przedstawicielem Boga, i niech przewodniczy im nie tylko władzą, ale również przykładem życia.”

(św. Jan XXIII)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

6 dni temu

UWAGA PROMOCJA!
Niespodziankę w postaci ostatniego numeru Posłańca, Łez Maryi i książki "Ryczące owieczki" wydawnictwa Dreams otrzymają trzy osoby, które odpowiedzą w komentarzu na pytanie: DO ILU OŁTARZY IDZIE PROCESJA W BOŻE CIAŁO???
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

2 tygodni temu

Czy spotkaliście kiedyś Pampiludki? Jeśli nie - jest okazja!
Asia Olejarczyk, pisarka, opowiada o tym, jak Duch Święty poprowadził ją do odkrycia Pampilii.

"Podczas Mszy Świętej, kiedy to siedziałam w ławce ze zniecierpliwionymi dziećmi, które niewiele rozumiały z liturgii, poprosiłam Go, by pomógł mi objaśnić im, co właściwie się tam dzieje. Zaczęłam słuchać słów uszami dzieci. Wyobraziłam sobie, że znów mam kilka lat… I poczułam się tak, jakby ktoś mówił do mnie w obcym języku. Na przeszkodzie stały trudne, archaiczne słowa, z którymi dzieci nie stykają się w codziennych kontekstach: „amen”, „hosanna”, „chwała”, „bliźni”, „zbawienie”… Przyszło mi do głowy, by umiejscowić te wyrazy w przyjaznym, baśniowym świecie. Właśnie wtedy przed oczami stanęły mi dwa niewielkie ludziki w kolorowej krainie: pampiludki – Gideon i Alimemek."

Ostatni numer Posłańca możesz otrzymać pisząc na adres: poslaniec@poslaniec.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA