poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2016-1, Aktualności, Wielki Post z Posłańcem

W NIEBIE BĘDZIEMY TAŃCZYĆ?

Kurs tańca

„Wraz z Wielkanocą rozpoczyna się śmiech odkupionych i taniec wyzwolonych.”  Jürgen Moltmann

Mój tato po śmierci przyśnił mi się tylko jeden raz. Ujrzałem go pląsającego w tańcu z moją starszą siostrą. Co ciekawe, także we śnie widziałem moją tańczącą mamę, która zmarła na wiosnę 2015 roku. Te sny to łaska. Ufam, że dzięki miłosierdziu Pana teraz tam, w niebie tańczą razem.

WielkiPost_2016_logo

Ostatni taniec na ziemi

Istnieje opowieść o tańcu chasydów w czasie zagłady: „Meir Ofen, uczeń rabbiego z Dzikowa, ze zwojem Tory w rękach prowadził setkę Żydów w ich marszu do wspólnego dołu, śpiewając psalm Sprawiedliwi, wołajcie radośnie na cześć Pana. Rabbi z Dąbrowy, Chaim Jechiel Rubin odmówił z żarliwością swoją ostatnią modlitwę i razem z dwudziestką towarzyszy po własnoręcznym wykopaniu grobu zaintonowali szabasowe pieśni biesiadne i odtańczyli taniec chasydzki. Potem zostali rozstrzelani”. Przerażeni więźniowie Auschwitz ze zdumieniem patrzyli na chasydów, którzy tańcząc wchodzili do komór gazowych.

Wielki Post
Czym jest liturgiczny okres, który prowadzi do Triduum Paschalnego? Jedni mówią, że podróżą ku Passze, inni nazywają go czasem pokuty i postu. Ja myślę, że intensywnym kursem tańca. Św. Augustyn mówił: „Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w niebie nie będą wiedzieć, co z tobą zrobić”. Aby być dobrym tancerzem, trzeba dać się ponieść, być radosnym, być lekkim, a zwłaszcza nie można być spiętym.

Madeleine Delbrel – taniec posłuszeństwa
Mój przyjaciel, z którym spędzałem ostatnie wakacje, zacytował fragment książki, którą czytał: „Spraw, byśmy przeżywali nasze życie nie jako grę w szachy, gdzie wszystko jest obliczone, ani jako mecz, gdzie wszystko jest trudne, ani jako twierdzenie matematyczne, które nas męczy, lecz jako niekończące się święto, na którym powtarza się spotkanie z Tobą. Jak bal, jak taniec w ramionach Twojej łaski, w uniwersalnej muzyce miłości. Panie, przybądź nas zaprosić”.

WP_06Jezus tańczący na krzyżu
Chrystus jest tancerzem. On tańczy na krzyżu. Jego taniec przypomina pląsy Dawida w obecności Arki Pana. Są to też pląsy Abrahama, który jako stuletni starzec tańczy wokół swojego domu, trzymając na rękach niemowlę – chłopca. Co było niemożliwe dla Abrahama i Sary, stało się możliwe dla Boga.
Taniec Jezusa jest szczytem radości. Syn Boży „tańczy” na krzyżu pełen radości, bo pełni wolę Ojca Niebieskiego. Wielki Post to „duchowy kurs tańca”, aby w czas paschalny tańczyć na chwałę naszego Ojca, który jest w niebie! Tańczmy, bo Pan zwyciężył zło, zwyciężył grzech i śmierć. Jezus na krzyżu nie cierpi, lecz „tańczy” na nim. Przechodzi przez paschę w tańcu! Tańczmy! Dlaczego? Bo życie dla Pana i w Panu, jest jednym wielkim tańcem, jest weselem, jest świętem!

Zapraszamy na „Wielkopostny Kurs Tańca z Posłańcem”.

Przed nami pierwszy krok – Popielec!

WielkiPost_zPoslancem_2016

ks. Bohdan Dutko MS ks. Bohdan Dutko MS
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 9, 18-24), XII Niedziela Zwykła, 23 czerwca 2019

Strojenie odbiornika

„Dobrze, kiedy dzieją się wielkie rzeczy mocą Ducha Świętego, kiedy w sposób namacalny doświadczamy tego, że Pan jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, ale nie możemy wyrzucić z chrześcijaństwa cierpienia. Nie odkąd Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał. To wydarzenie sprawiło, że coś tak beznadziejnego jak cierpienie i ból może się stać narzędziem ku dobremu. To na prawdę dobra nowina. Krzyż to etap do poranka zmartwychwstania. Nigdy cel sam w sobie. Nieść swój krzyż w perspektywie życia, które pokonuje śmierć, to być prawdziwie dobrze nastrojonym. Obyśmy nie zniechęcili się wszelkimi zakłóceniami.”
ks. Paweł Baran MS

"

A F O R Y Z M

„Ojciec, głowa rodziny, niechaj będzie wśród swoich przedstawicielem Boga, i niech przewodniczy im nie tylko władzą, ale również przykładem życia.”

(św. Jan XXIII)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

6 dni temu

UWAGA PROMOCJA!
Niespodziankę w postaci ostatniego numeru Posłańca, Łez Maryi i książki "Ryczące owieczki" wydawnictwa Dreams otrzymają trzy osoby, które odpowiedzą w komentarzu na pytanie: DO ILU OŁTARZY IDZIE PROCESJA W BOŻE CIAŁO???
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

2 tygodni temu

Czy spotkaliście kiedyś Pampiludki? Jeśli nie - jest okazja!
Asia Olejarczyk, pisarka, opowiada o tym, jak Duch Święty poprowadził ją do odkrycia Pampilii.

"Podczas Mszy Świętej, kiedy to siedziałam w ławce ze zniecierpliwionymi dziećmi, które niewiele rozumiały z liturgii, poprosiłam Go, by pomógł mi objaśnić im, co właściwie się tam dzieje. Zaczęłam słuchać słów uszami dzieci. Wyobraziłam sobie, że znów mam kilka lat… I poczułam się tak, jakby ktoś mówił do mnie w obcym języku. Na przeszkodzie stały trudne, archaiczne słowa, z którymi dzieci nie stykają się w codziennych kontekstach: „amen”, „hosanna”, „chwała”, „bliźni”, „zbawienie”… Przyszło mi do głowy, by umiejscowić te wyrazy w przyjaznym, baśniowym świecie. Właśnie wtedy przed oczami stanęły mi dwa niewielkie ludziki w kolorowej krainie: pampiludki – Gideon i Alimemek."

Ostatni numer Posłańca możesz otrzymać pisząc na adres: poslaniec@poslaniec.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA