poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2018-5, Aktualności

WEZWANIE DO NAWRÓCENIA

Każde objawienia mają jeden wspólny cel – wezwanie do nawrócenia. Co to oznacza? To akurat proste. Jedziemy w jedną stronę, przekładamy wajchę, podążamy w całkiem przeciwnym kierunku. Trudniej wykonać. Ile razy próbowaliśmy? Może właśnie za bardzo ufaliśmy własnym siłom. Nie zawierzyliśmy się Matce Bożej ani Chrystusowi.

Ze swej strony zauważam bardzo szybko postępujący proces sekularyzacji w naszym kraju. Chociaż ludzie mają na pokaz mnóstwo religijnych frazesów, w swojej wierze ograniczamy się do rytuałów czy tradycji. Nie ma to nic wspólnego z nawróceniem. Tak naprawdę nie chcemy się zmieniać. Na rozmaite katechezy, zmierzające czy to do pogłębienia wiary, czy będące okazją do przemyślenia swojego postępowania, przychodzi coraz mniej chętnych. Ludzie nie tylko nie chcą zmieniać swoich przyzwyczajeń, ale nawet nie chcą już słuchać Słowa Bożego. Wykręcają się brakiem czasu, obowiązkami, a przecież wiadomo, że gdy nie przyjdą do kościoła, będą zatracać się przy telewizji, w Internecie czy smartfonie.

W orędziu z La Salette poruszają mnie dwie rzeczy. Pierwszy to fragment o daremności ludzkich wysiłków. Tłumaczy mi to wiele, jeśli chodzi o proces odchodzenia od wiary i Kościoła. To nie od nas zależy plon. Nie każdy musi być chrześcijaninem.

Wystarczą nieliczni, którzy mają gotowość oddawać życie za braci. Panem żniwa jest Chrystus. Drugi fragment mówi o sile modlitwy. Zbyt mało szczerej modlitwy, z wiarą, zgodnej z wolą Boga. Zamiast własnym pięściom, lepiej zawierzyć Chrystusowi. Prosić, aby Jego wola realizowała się w naszym życiu. Zapomnieć o własnym interesie, targowaniu się z Bogiem i „przymuszaniu” Go do spełniania naszych przyziemnych zachcianek. On ma dla nas rzeczy wielkie. Tylko czy my mamy tyle odwagi, aby to dostrzec? Jeśli tego nie zrobimy, cały czas będziemy zmagali się z rozczarowaniem i frustracją. Jeśli spojrzymy na siebie i bliźnich Jego oczami, może wówczas będzie nam łatwiej poddać się działaniu Opatrzności. Do tego potrzebne jest nawrócenie. A nawrócenie to łaska – dlatego niezbędna jest modlitwa.

—————————————————————–

Tomasz Teluk – politolog, filozof, pisarz i publicysta,  mieszka w Gliwicach

—————————————————————–

 

 

Tomasz Teluk Tomasz Teluk
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Mk 9, 30-37), XXV Niedziela Zwykła, 23-09-2018

Pierwszy czy ostatni?

(…)„Jezus poucza swoich uczniów, wyjawia im prawdziwy i najgłębszy sens swojego cierpienia i poniżenia. Na krzyżu Jezus jest ostatni, przegrany, poniżony, jest jednakże całkowicie i do końca posłuszny woli kochającego Go Ojca. Krzyż jest także szczytem Jego zbawczej miłości do nas, ludzi. Kto jest kochany, jest w pewien sposób pierwszy, ważny. Miłość uzdrawia i usuwa poniżenie. Kto natomiast kocha, z miłości może być ostatni.

ks. Grzegorz Szczygieł MS
(redaktor naczelny „La Salette” Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej)

ROZWAŻANIE SŁÓW EWANGELII

A F O R Y Z M

„Należy przyznać, że szczęście w tym życiu opiera się na nadziei nowego i zupełnie innego życia; jest się szczęśliwym wtedy, gdy bliskie jest uobecnienie tej nadziei.”

(Blaise Pascal)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

3 dni temu

Czy piękno może "zbawić świat"? Jakie jest jego miejsce w Kościele? I czym w ogóle jest piękno? W rzeszowskiej wkładce do najbliższego numeru "Posłańca" artykuł Agaty Tokarskiej "Okno, przez które widać muzykę" na temat ewangelizacyjnej roli sztuki sakralnej... i nie tylko.

Jeśli jesteś mieszkańcem Dębowca, Kobylanki, Rzeszowa czy Trzcianki, poszukaj "Posłańca" z dodatkową wkładką z wiadomościami z Twojej parafii!

photo by Pixabay.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

4 dni temu

172 lata temu, w ciepły, wrześniowy poranek, może właśnie taki jak dziś w Krakowie czy Dębowcu, Piękna Pani zjawiła się dwojgu pastuszków. W takim dniu jak dziś warto wrócić do opisu tego spotkania i treści Jej Orędzia. Możesz je znaleźć chociażby tu: www.saletyni.pl/la-salette/objawienie ... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA