poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2018-5, Aktualności

WEZWANIE DO NAWRÓCENIA

Każde objawienia mają jeden wspólny cel – wezwanie do nawrócenia. Co to oznacza? To akurat proste. Jedziemy w jedną stronę, przekładamy wajchę, podążamy w całkiem przeciwnym kierunku. Trudniej wykonać. Ile razy próbowaliśmy? Może właśnie za bardzo ufaliśmy własnym siłom. Nie zawierzyliśmy się Matce Bożej ani Chrystusowi.

Ze swej strony zauważam bardzo szybko postępujący proces sekularyzacji w naszym kraju. Chociaż ludzie mają na pokaz mnóstwo religijnych frazesów, w swojej wierze ograniczamy się do rytuałów czy tradycji. Nie ma to nic wspólnego z nawróceniem. Tak naprawdę nie chcemy się zmieniać. Na rozmaite katechezy, zmierzające czy to do pogłębienia wiary, czy będące okazją do przemyślenia swojego postępowania, przychodzi coraz mniej chętnych. Ludzie nie tylko nie chcą zmieniać swoich przyzwyczajeń, ale nawet nie chcą już słuchać Słowa Bożego. Wykręcają się brakiem czasu, obowiązkami, a przecież wiadomo, że gdy nie przyjdą do kościoła, będą zatracać się przy telewizji, w Internecie czy smartfonie.

W orędziu z La Salette poruszają mnie dwie rzeczy. Pierwszy to fragment o daremności ludzkich wysiłków. Tłumaczy mi to wiele, jeśli chodzi o proces odchodzenia od wiary i Kościoła. To nie od nas zależy plon. Nie każdy musi być chrześcijaninem.

Wystarczą nieliczni, którzy mają gotowość oddawać życie za braci. Panem żniwa jest Chrystus. Drugi fragment mówi o sile modlitwy. Zbyt mało szczerej modlitwy, z wiarą, zgodnej z wolą Boga. Zamiast własnym pięściom, lepiej zawierzyć Chrystusowi. Prosić, aby Jego wola realizowała się w naszym życiu. Zapomnieć o własnym interesie, targowaniu się z Bogiem i „przymuszaniu” Go do spełniania naszych przyziemnych zachcianek. On ma dla nas rzeczy wielkie. Tylko czy my mamy tyle odwagi, aby to dostrzec? Jeśli tego nie zrobimy, cały czas będziemy zmagali się z rozczarowaniem i frustracją. Jeśli spojrzymy na siebie i bliźnich Jego oczami, może wówczas będzie nam łatwiej poddać się działaniu Opatrzności. Do tego potrzebne jest nawrócenie. A nawrócenie to łaska – dlatego niezbędna jest modlitwa.

—————————————————————–

Tomasz Teluk – politolog, filozof, pisarz i publicysta,  mieszka w Gliwicach

—————————————————————–

 

 

Tomasz Teluk Tomasz Teluk
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 23, 1-49), Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, 14 kwietnia 2019

Kamienie przepowiadają Dobrą Nowinę

Procesja „palmowa” z Ewangelii nie jest jedynie opisem wydarzenia, ale proroctwem na nasze życie. Oby wraz z lekturami Triduum Paschalnego Jezusa Chrystusa mogła być przez nas uwewnętrzniona, czyli zrozumiana, przyjęta czyli zaakceptowana, a wreszcie głęboko przeżyta. Tylko bowiem wtedy kamienie, jakimi są ludzkie serca, będą zdolne na głos przepowiadać Dobrą Nowinę, która nie kończy się na Krzyżu, ani bez niego nie istnieje, ale ma zwieńczenie w Zmartwychwstaniu i zesłaniu Ducha Świętego ożywiającego nasze umarłe ciała.

Tylko dzięki tej łasce będziemy mogli kochać innych w sposób bezwarunkowy, za darmo tak jak darmowa jest nieograniczona miłość Ojca, który wprawdzie jest w niebie, lecz w sposób widoczny działa na ziemi.

prof. Jan Grosfeld
(ekonomista, politolog i działacz katolicki)

"

A F O R Y Z M

„Jedyna doskonałość jaka istnieje, to doskonałość w pomaganiu innym ludziom. To jest jedyna rzecz, która trwa i ma prawdziwe znaczenie. Po to tu jesteśmy.”

(Andre Agassi)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

2 dni temu

"Crux sancta sit mihi lux..."
Drodzy przyjaciele Posłańca! Niech Krzyż święty będzie Wam światłem, mocą, łaską i miłością nie tylko w te święta, ale w każdy dzień, który przybliża nas do wiecznej Paschy!
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA