poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2018-5, Aktualności

WEZWANIE DO NAWRÓCENIA

Każde objawienia mają jeden wspólny cel – wezwanie do nawrócenia. Co to oznacza? To akurat proste. Jedziemy w jedną stronę, przekładamy wajchę, podążamy w całkiem przeciwnym kierunku. Trudniej wykonać. Ile razy próbowaliśmy? Może właśnie za bardzo ufaliśmy własnym siłom. Nie zawierzyliśmy się Matce Bożej ani Chrystusowi.

Ze swej strony zauważam bardzo szybko postępujący proces sekularyzacji w naszym kraju. Chociaż ludzie mają na pokaz mnóstwo religijnych frazesów, w swojej wierze ograniczamy się do rytuałów czy tradycji. Nie ma to nic wspólnego z nawróceniem. Tak naprawdę nie chcemy się zmieniać. Na rozmaite katechezy, zmierzające czy to do pogłębienia wiary, czy będące okazją do przemyślenia swojego postępowania, przychodzi coraz mniej chętnych. Ludzie nie tylko nie chcą zmieniać swoich przyzwyczajeń, ale nawet nie chcą już słuchać Słowa Bożego. Wykręcają się brakiem czasu, obowiązkami, a przecież wiadomo, że gdy nie przyjdą do kościoła, będą zatracać się przy telewizji, w Internecie czy smartfonie.

W orędziu z La Salette poruszają mnie dwie rzeczy. Pierwszy to fragment o daremności ludzkich wysiłków. Tłumaczy mi to wiele, jeśli chodzi o proces odchodzenia od wiary i Kościoła. To nie od nas zależy plon. Nie każdy musi być chrześcijaninem.

Wystarczą nieliczni, którzy mają gotowość oddawać życie za braci. Panem żniwa jest Chrystus. Drugi fragment mówi o sile modlitwy. Zbyt mało szczerej modlitwy, z wiarą, zgodnej z wolą Boga. Zamiast własnym pięściom, lepiej zawierzyć Chrystusowi. Prosić, aby Jego wola realizowała się w naszym życiu. Zapomnieć o własnym interesie, targowaniu się z Bogiem i „przymuszaniu” Go do spełniania naszych przyziemnych zachcianek. On ma dla nas rzeczy wielkie. Tylko czy my mamy tyle odwagi, aby to dostrzec? Jeśli tego nie zrobimy, cały czas będziemy zmagali się z rozczarowaniem i frustracją. Jeśli spojrzymy na siebie i bliźnich Jego oczami, może wówczas będzie nam łatwiej poddać się działaniu Opatrzności. Do tego potrzebne jest nawrócenie. A nawrócenie to łaska – dlatego niezbędna jest modlitwa.

—————————————————————–

Tomasz Teluk – politolog, filozof, pisarz i publicysta,  mieszka w Gliwicach

—————————————————————–

 

 

Tomasz Teluk Tomasz Teluk
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Mk 13, 24-32), XXXIII Niedziela Zwykła, 18-11-2018

Co się skończy, a co zostanie

Gdy świat widzialny rozpadnie się na kawałki, a kurz i emocje już opadną, zobaczysz samego siebie ze skarbami, które zgromadziłeś w niebie. Tymi skarbami będzie słowo Boże, które udało ci się wcielić w życie. Słowo przebaczenia i służby. Słowo, które wcielając się w twoje życie przynosiło Chrystusa temu światu. Ono przetrwa i nie przeminie. Będzie twoim obrońcom lub oskarżycielem.

diakon Paweł Baran MS
(Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Saletynów w Krakowie)

ROZWAŻANIE SŁÓW EWANGELII

A F O R Y Z M

„Jesteśmy podobni do pielgrzymów, których nie męczy wędrówka przez pustynię, ponieważ ich serca zamieszkały już w Świętym Mieście.”

(Antoine de Saint-Exupéry)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

3 dni temu

Już od najbliższej niedzieli w saletyńskich parafiach oraz w prenumeracie dostępny kolejny numer Posłańca! ... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

5 dni temu

"Dziś Kościół w Irlandii pokutuje za czasy, w których uciskał naród swoją władzą. Ludzie odchodzą nie tylko ze względu na pedofilię, ale też z powodu nadmiernego używania władzy. W latach 60., czy nawet jeszcze 70. Kościół irlandzki był bardzo wymagający i surowy w stosunku do swoich wiernych. To był Kościół władzy, siły, a nawet przemocy, i oczywiście grzechu ludzi Kościoła: biskupów, kapłanów. To może nas i dziwić i przerażać, ale taka była rzeczywistość..."

O trudnej pielgrzymce papieża Franciszka do Irlandii i o różnicach miedzy Kościołem w Polsce i w Irlandii, z ks. Andrzejem Sroką, wieloletnim duszpasterzem w Limerick rozmawia Iwona Kosztyła - już niebawem w nowym numerze Posłańca!
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA