poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2009-2, Aktualności

WIĘCEJ ŚWIATŁA!

Ty okryłeś śmierć wstydem.

Ty wtrąciłeś piekło w żałobę, uderzyłeś niegodziwość,

niesprawiedliwość pozbawiłeś potomstwa”

z homilii paschalnej Miltona z Sardes

 

Początek lutego 2009 roku – doniesienia medialne o śmierci dwóch osób: Polaka – porwanego jesienią ubiegłego roku w Pakistanie i Włoszki – pozostającej w śpiączce od 16 lat. Śledząc na bieżąco przekazywane informacje i słuchając opinii różnych ludzi, odniosłem wrażenie, że mamy do czynienia z ogromną manipulacją polegającą na wartościowaniu śmierci: śmierć dobra i śmierć zła.

Śmierć polskiego inżyniera Piotra Stańczaka zamordowanego przez terrorystów w Pakistanie, pokazana została jako akt bestialstwa, godny potępienia – co jest prawdą!

Śmierć Eluany Englaro, która została uśmiercona z woli ludzi, w majestacie prawa, pokazana została jako akt miłosierdzia, godny pochwały – co jest kłamstwem!

Czy możemy mówić o śmierci dobrej i śmierci złej? Śmierć jest zawsze czymś złym! Dokąd dojdziemy, gdy zaczniemy wartościować życie ludzkie na godne i niegodne, na lepsze i gorsze? Życie jest święte i nienaruszalne od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Istnieje kilka relacji na temat śmierci Goethego. Jedna z nich pochodzi od dyrektora Coudray. Opisu je on, że tuż przed śmiercią Goethe miał powiedzieć: „Otwórzcie okiennice w sypialni, żeby weszło więcej światła!” Myślę, że to wołanie umierającego poety jest pragnieniem każdego z nas. Trzeba szeroko otwierać okiennice domu współczesnego człowieka, aby weszło więcej światła rozpraszającego ciemności śmierci – światła, które chrześcijanie są winni współczesnemu światu.

Chrystus zmartwychwstając zniszczył śmierć i kto nosi w sobie Jego zwycięstwo, już nie żyje w strachu przed śmiercią. Dlatego też gdy ona przychodzi – szczególnie gdy przychodzi niespodziewanie – nie jest jakimś monstrum, ale jest naszą siostrą – jak nazwał ją św. Franciszek z Asyżu.

Kiedy śmierć przychodzi po nas, czy po tych, których kochamy, możemy być z nią pojednani wychodząc na spotkanie, bo ona prowadzi nas ku PEŁNI ŻYCIA! Ufam, że bieżący temat

„Posłańca” będzie dla nas niczym uchylenie okiennic domu w Weimarze, aby wpuścić więcej światła od Tego, który okrył śmierć wstydem i wtrącił piekło w żałobę.

Radosnej Paschy!

 

ks. Bohdan Dutko MS ks. Bohdan Dutko MS
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 10, 38-42), XVI Niedziela Zwykła, 21 lipca 2019

Pierwsze jest: Słuchaj…

„Kościół przez wiele stuleci przyglądał się Marii i Marcie i właściwie odczytał relację między uczniostwem a diakonatem. Każda poważna droga formacyjna w Kościele umiejscawia Diakonie na końcu formacji. Tak jest w: Ruchu Światło Życie, Odnowie w Duchu Świętym, Szkole Nowej Ewangelizacji czy Neokatechumenacie.
Oby nas Chrystus dziś skutecznie przekonał, że jesteśmy w stanie posługiwać w Kościele tylko na tylko, na ile potrafimy słuchać Jego Słowa.”
ks. Marcin Sitek MS

"

A F O R Y Z M

„Niech twoja mądrość będzie mądrością białych włosów, ale niech twoje serce będzie sercem niewinnego dziecka.”

(Schiller)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

10 godzin temu

Wakacje to nie tylko czas wypoczynku, ale także wielu inicjatyw ewangelizacyjnych. Lipcowy Posłaniec jest poświęcony właśnie tematowi ewangelizacji, nie tylko tej prowadzonej w zorganizowanych akcjach, ale takiej, na którą stać każdego z nas. Pomocą może być artykuł Agaty Tokarskiej o podstawach ewangelizacji oraz kilka praktycznych wskazówek zawartych w posłańcowym ABC ewangelizacji.

Nie masz jeszcze wakacyjnego wydania saletyńskiego dwumiesięcznika? Napisz na adres: poslaniec@poslaniec.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

3 dni temu

Pierwsze jest: Słuchaj...
Homilia ks. Marcina Sitka MS do Ewangelii z XVI niedzieli zwykłej. Która postawa jest właściwa, Marii czy Marty? A może to niewłaściwe pytanie?

W naszym zachodnim, europejskim myśleniu ulegamy zbyt często pokusie przeciwstawiania sobie postaw Marty i Marii. Próbujemy ocenić czyja postawa była lepsza. Powstało bardzo wiele komentarzy do tego tekstu. Najczęściej jednak autorzy tych komentarzy wcale nie przeciwstawiają sobie postaw Marty i Marii. Ich postawy tworzą jedną całość, uzupełniają się.
To wszystko co czyni Marta zostało zamknięte w jednym słowie: Posługa (Diaconein). Nie można tej postawy deprecjonować. Właściwie wszystko co robimy w Kościele począwszy od prostej miłości caritas aż do sakramentów. To służby wzywał Jezus w czasie ostatniej wieczerzy. Ktoś ma odwagę powiedzieć, że postawa Marty, która realizuje to, co jest sercem Ewangelii, jest zła? Przecież sam Jezus powiedział, że przyszedł nie żeby Mu służono lecz aby służyć.
Ta Ewangelia nie odpowiada na pytania o to, która z tych postaw jest lepsza. Odpowiada natomiast na pytanie, która z nich jest pierwsza.
Nie zrodzi się w nikim postawa pięknej miłości i służby wobec drugiego jeśli najpierw nie jest uczniem. Apostołowie zostali wezwani do służby dopiero na ostatniej wieczerzy. Potrzebowali 3 lat słuchania, patrzenia, uczenia się od Jezusa miłości do bliźniego. Dopiero na końcu tej drogi formacyjnej zostali wezwani do posługi. Maria zanim rozpocznie swoją posługę musie siedzieć u stóp Jezusa, patrzeć na Niego i słuchać Go.
Rodzi się czasem w nas taka tendencja żeby ten czas słuchania skracać lub go pomijać. Chcemy koniecznie zacząć działać. Kiedy już "dopadnie nas" myśl żeby się do Boga zbliżyć, myślimy raczej o tym, co by tu zrobić dla Niego lub dla innych. Jezus jednak nie oczekuje najpierw działania. Najpierw usiądź i słuchaj słowa Bożego. Idź i wysłuchaj jakiejś katechezy lub świadectwa. Idź na adorację Najświętszego Sakramentu. Na posługę przyjdzie czas ale najpierw naucz się być uczniem.
Ta pokusa aktywizmu dopada nas wszystkich, także księży i zakonników. Czasem proboszczowie żeby ożywić życie duchowe w parafii zaczynają od zbudowania scholi parafialnej. Zaczynają od zaproszenia ludzi do posługi, do diakonii. Tymczasem logika formacyjna Jezusa jest inna. Najpierw, jako pasterze, powinniśmy zapraszać was do słuchania Słowa Bożego, do formacji, do stawania się uczniami Jezusa. Dopiero później, kiedy jako uczniowie zostaniemy "zarażeni" Miłością Jezusa przyjdzie czas na diakonie.
Kościół przez wiele stuleci przyglądał się Marii i Marcie i właściwie odczytał relację między uczniostwem a diakonatem. Każda poważna droga formacyjna w Kościele umiejscawia Diakonie na końcu formacji. Tak jest w: Ruchu Światło Życie, Odnowie w Duchu Świętym, Szkole Nowej Ewangelizacji czy Neokatechumenacie.
Oby nas Chrystus dziś skutecznie przekonał, że jesteśmy w stanie posługiwać w Kościele tylko na tylko, na ile potrafimy słuchać Jego Słowa.

ks. Marcin Sitek MS
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA