poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2019-3, Aktualności

Z serca do serca

KATECHUMENAT

(…)

Z jakiego powodu nie zostali bierzmowani?

To jest pierwsze pytanie, które ja im zadaję na wstępnej rozmowie. Powody są różne. Czasami jest tak, że się nie dogadywali z księdzem katechetą, czasem nie zostali dopuszczeni, a czasem to była ich świadoma decyzja, ponieważ jakoś kłóciło im się to, z tym jak się zachowywali ich koledzy, koleżanki, którzy mimo złego zachowania byli do bierzmowania dopuszczani. Dla nich to było antyświadectwo i nie chcieli mieć z tym nic wspólnego. Odkładali tę decyzję o bierzmowaniu.

s. Marta Łopion ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa

Jak wygląda takie przygotowanie?

Kandydaci do bierzmowania są przygotowywani w rytmie katechumenatu. Dopiero indywidualne rozmowy pozwalają wydobyć to, co już mają z sakramentu chrztu. To, że są świadkami obrzędów, przez które przechodzą katechumeni, jest jedyną okazją, żeby wzbudzić refleksję nad tym, co zostało im dane. Kiedy widzą, że katechumeni są odsyłani po liturgii słowa, a oni mogą zostać, to jest dla nich kolejny znak, że mają prawo tu być, że mają coś więcej. To moment refleksji nad tym, na ile w pełni korzystają z Eucharystii, mimo że mają prawo i nie mają żadnych innych przeszkód poza ich osobistą decyzją pójścia do sakramentu pokuty. Są też tacy, którzy byli już bierzmowani, ale chcą sobie to bierzmowanie odnowić, pogłębić swoją wiarę. Chcą te sakramenty trochę bardziej poznać, odkryć, czym są, jak z nich korzystać.

(…)

 

 

Fragment wywiadu z siostrą Martą Łopion ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego, pracującą w Ośrodku Katechumenalnym przy kościele św. Marka w Krakowie.

 


 

Czytaj cały wywiad w najnowszym 3/2019 numerze „La Salette” Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej – z tematem przewodnim „BIERZMOWANIE i co dalej?
Numer dostępnym w parafiach i księgarniach saletyńskich, bądź na zamówienie: poslaniec@poslaniec.com

 

 

Redakcja Posłańca Redakcja Posłańca
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 9, 18-24), XII Niedziela Zwykła, 23 czerwca 2019

Strojenie odbiornika

„Dobrze, kiedy dzieją się wielkie rzeczy mocą Ducha Świętego, kiedy w sposób namacalny doświadczamy tego, że Pan jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, ale nie możemy wyrzucić z chrześcijaństwa cierpienia. Nie odkąd Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał. To wydarzenie sprawiło, że coś tak beznadziejnego jak cierpienie i ból może się stać narzędziem ku dobremu. To na prawdę dobra nowina. Krzyż to etap do poranka zmartwychwstania. Nigdy cel sam w sobie. Nieść swój krzyż w perspektywie życia, które pokonuje śmierć, to być prawdziwie dobrze nastrojonym. Obyśmy nie zniechęcili się wszelkimi zakłóceniami.”
ks. Paweł Baran MS

"

A F O R Y Z M

„Ojciec, głowa rodziny, niechaj będzie wśród swoich przedstawicielem Boga, i niech przewodniczy im nie tylko władzą, ale również przykładem życia.”

(św. Jan XXIII)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

6 dni temu

UWAGA PROMOCJA!
Niespodziankę w postaci ostatniego numeru Posłańca, Łez Maryi i książki "Ryczące owieczki" wydawnictwa Dreams otrzymają trzy osoby, które odpowiedzą w komentarzu na pytanie: DO ILU OŁTARZY IDZIE PROCESJA W BOŻE CIAŁO???
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

2 tygodni temu

Czy spotkaliście kiedyś Pampiludki? Jeśli nie - jest okazja!
Asia Olejarczyk, pisarka, opowiada o tym, jak Duch Święty poprowadził ją do odkrycia Pampilii.

"Podczas Mszy Świętej, kiedy to siedziałam w ławce ze zniecierpliwionymi dziećmi, które niewiele rozumiały z liturgii, poprosiłam Go, by pomógł mi objaśnić im, co właściwie się tam dzieje. Zaczęłam słuchać słów uszami dzieci. Wyobraziłam sobie, że znów mam kilka lat… I poczułam się tak, jakby ktoś mówił do mnie w obcym języku. Na przeszkodzie stały trudne, archaiczne słowa, z którymi dzieci nie stykają się w codziennych kontekstach: „amen”, „hosanna”, „chwała”, „bliźni”, „zbawienie”… Przyszło mi do głowy, by umiejscowić te wyrazy w przyjaznym, baśniowym świecie. Właśnie wtedy przed oczami stanęły mi dwa niewielkie ludziki w kolorowej krainie: pampiludki – Gideon i Alimemek."

Ostatni numer Posłańca możesz otrzymać pisząc na adres: poslaniec@poslaniec.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA