poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2019-1, Aktualności

Zagrożenia ekologiczne

Pierwsze pytanie dotyczy naszego lęku związanego z informacjami o katastrofach: płonących lasach w Kalifornii, wycieku ropy naftowej z tankowca na morzu, suszach, chorobach cywilizacyjnych wywołanych zanieczyszczonym środowiskiem. Zagrożenia spowodowane globalnym ociepleniem i jego konsekwencje wzbudzają w nas strach i przerażenie. Skąd w nas te lęki i jak reagować na tak zatrważające wiadomości?

Pierwsza rzecz to łatwy dostęp do mediów, bo gdyby nie one, nie wiedzielibyśmy, że coś takiego się dzieje. Więc może ta świadomość informacyjna budzi w nas lęk wobec tego, co do nas dociera. Zdarzają się też zjawiska, które dotyczą nas pośrednio. Człowiek czerpie wtedy informacje nie tylko z mediów, ale też kontaktuje się ze znajomymi i wspólnie z nimi przeżywa skutki tych katastrof.
Niektórzy sami doświadczają takich klęsk, jak na przykład trąba powietrzna w Borach Tucholskich, która zniszczyła ogromną czterystuhektarową połać ponad sześćdziesięcioletniego drzewostanu.
Jest jednak nadzieja, że las powróci. Sztab leśników już podjął stosowne działania, a i sama przyroda ma w sobie ogromny potencjał regeneracyjny. Ważne jest jednak, aby w obliczu tak gwałtownych i niszczycielskich nawałnic zastanowić się, czy człowiek się do ich powstawania też nie przyczynia? Choćby poprzez emisję do atmosfery trujących substancji ze spalania plastiku.
(…)

Na pytania Agnieszki Bieniasz, w najnowszym Posłańcu z hasłem przewodnim <Miłość usuwa lęk>, odpowiada Anna Maria Wajda, doktor inżynier nauk rolniczych w zakresie sztuki ogrodowej i doktor nauk teologicznych w zakresie teologii biblijnej

Czytaj cały wywiad pt. „Lęk wobec zagrożeń ekologicznych i katastrof naturalnych„.

foto: pixabay.com


Redakcja Posłańca Redakcja Posłańca
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 5, 1-11), V Niedziela zwykła, 10 lutego 2019

Krótki traktat o łowieniu ryb

„Bóg jest dla mnie bardzo ważny” – można nierzadko usłyszeć takie słowa z ust ludzi, którzy nie praktykują swojej wiary wcale lub prawie wcale. Noszą w sobie bardzo silne przekonanie o wyjątkowej pozycji Boga w swoim życiu, jednak nie przekłada się to na żadne konkrety. Czy Go w takim razie w ogóle znają? Czy może jest to tylko owo silne przekonanie, nic więcej? Z kolei słowa „ciągle Bóg nie jest w moim życiu na pierwszym miejscu” można usłyszeć od osób, które regularnie się modlą, spowiadają, przyjmują Komunię świętą, a jakiś fakt z życia, upadek, słabość, skłania ich do takiego wyznania. Czy słusznie?

ks. Grzegorz Szczygieł MS
(rektor naczelny „La Salette”)

"

A F O R Y Z M

„Miejsce każdego z nas zależy wyłącznie od naszego powołania. Powołania nie znajduje się po prostu po zastanowieniu i przeanalizowaniu różnych dróg – ono jest odpowiedzią otrzymaną w modlitwie.”

(Edyta Stein)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

6 dni temu

Dziś Posłaniec zawitał do niezwykle gościnnej dla saletynów Dobrzycy koło Pleszewa! Dla wielu osób związanych z saletynami nazwa Dobrzyca jest bardzo bliska sercu, bo tu przeżyli swoje rekolekcje oazowe. Jeśli pamiętacie - LAJKUJCIE! ... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

1 tydzień temu

Czy ktoś jeszcze waha się czy warto zaprenumerować Posłańca Matki Bożej Saletyńskiej? Oto jeden z argumentów - wywiad z ppor. Agnieszką Pasko, którego pierwsza część ukazała się w styczniowym wydaniu, a drugą będzie można przeczytać w marcu.

"Nie wiem czy wrócę, czy będę miała ręce, czy będę miała nogi, czy będzie ostrzał, czy wróci mój kolega lub koleżanka, jakie padną rozkazy. Żaden patrol nie jest przewidziany czasowo. W każdej chwili może się zmienić sytuacja albo rozkaz. Nie patrzymy w przyszłość na zasadzie co będzie się działo za rok, dwa czy dziesięć lat. Tam jest życie bardzo proste. Jeść. Spać. Przeżyć."

Zaprenumeruj pisząc na adres: poslaniec@poslaniec.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA