poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2019-1, Aktualności

Zagrożenia ekologiczne

Pierwsze pytanie dotyczy naszego lęku związanego z informacjami o katastrofach: płonących lasach w Kalifornii, wycieku ropy naftowej z tankowca na morzu, suszach, chorobach cywilizacyjnych wywołanych zanieczyszczonym środowiskiem. Zagrożenia spowodowane globalnym ociepleniem i jego konsekwencje wzbudzają w nas strach i przerażenie. Skąd w nas te lęki i jak reagować na tak zatrważające wiadomości?

Pierwsza rzecz to łatwy dostęp do mediów, bo gdyby nie one, nie wiedzielibyśmy, że coś takiego się dzieje. Więc może ta świadomość informacyjna budzi w nas lęk wobec tego, co do nas dociera. Zdarzają się też zjawiska, które dotyczą nas pośrednio. Człowiek czerpie wtedy informacje nie tylko z mediów, ale też kontaktuje się ze znajomymi i wspólnie z nimi przeżywa skutki tych katastrof.
Niektórzy sami doświadczają takich klęsk, jak na przykład trąba powietrzna w Borach Tucholskich, która zniszczyła ogromną czterystuhektarową połać ponad sześćdziesięcioletniego drzewostanu.
Jest jednak nadzieja, że las powróci. Sztab leśników już podjął stosowne działania, a i sama przyroda ma w sobie ogromny potencjał regeneracyjny. Ważne jest jednak, aby w obliczu tak gwałtownych i niszczycielskich nawałnic zastanowić się, czy człowiek się do ich powstawania też nie przyczynia? Choćby poprzez emisję do atmosfery trujących substancji ze spalania plastiku.
(…)

Na pytania Agnieszki Bieniasz, w najnowszym Posłańcu z hasłem przewodnim <Miłość usuwa lęk>, odpowiada Anna Maria Wajda, doktor inżynier nauk rolniczych w zakresie sztuki ogrodowej i doktor nauk teologicznych w zakresie teologii biblijnej

Czytaj cały wywiad pt. „Lęk wobec zagrożeń ekologicznych i katastrof naturalnych„.

foto: pixabay.com


Redakcja Posłańca Redakcja Posłańca
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 23, 1-49), Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, 14 kwietnia 2019

Kamienie przepowiadają Dobrą Nowinę

Procesja „palmowa” z Ewangelii nie jest jedynie opisem wydarzenia, ale proroctwem na nasze życie. Oby wraz z lekturami Triduum Paschalnego Jezusa Chrystusa mogła być przez nas uwewnętrzniona, czyli zrozumiana, przyjęta czyli zaakceptowana, a wreszcie głęboko przeżyta. Tylko bowiem wtedy kamienie, jakimi są ludzkie serca, będą zdolne na głos przepowiadać Dobrą Nowinę, która nie kończy się na Krzyżu, ani bez niego nie istnieje, ale ma zwieńczenie w Zmartwychwstaniu i zesłaniu Ducha Świętego ożywiającego nasze umarłe ciała.

Tylko dzięki tej łasce będziemy mogli kochać innych w sposób bezwarunkowy, za darmo tak jak darmowa jest nieograniczona miłość Ojca, który wprawdzie jest w niebie, lecz w sposób widoczny działa na ziemi.

prof. Jan Grosfeld
(ekonomista, politolog i działacz katolicki)

"

A F O R Y Z M

„Jedyna doskonałość jaka istnieje, to doskonałość w pomaganiu innym ludziom. To jest jedyna rzecz, która trwa i ma prawdziwe znaczenie. Po to tu jesteśmy.”

(Andre Agassi)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

2 dni temu

"Crux sancta sit mihi lux..."
Drodzy przyjaciele Posłańca! Niech Krzyż święty będzie Wam światłem, mocą, łaską i miłością nie tylko w te święta, ale w każdy dzień, który przybliża nas do wiecznej Paschy!
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA