poslaniec LaSalette

Zapamiętaj mnie
PRENUMERATA
POSŁANIEC MBS
ZAMÓW   
2019-3, Aktualności

Zapomniana wojna

Jest grudzień 2017 roku. Na kilka dni przed świętami wyjeżdżam na Ukrainę. Moim celem jest parafia księży saletynów w Krzywym Rogu na wchodzie kraju, stosunkowo blisko tzw. szarej strefy w Donbasie. Przewodnikiem jest ks. Tomasz Krzemiński – saletyn, który pracuje tam od kilku lat. Przed nami prawie 2 tys. kilometrów.

Dla mnie to powrót do tego kraju po ponad dekadzie. Pamiętam Ukrainę sprzed lat jako kraj bardzo zróżnicowany. Od bogatego Kijowa, Odessy, Jałty przez biedniejszą Zachodnią Ukrainę: Żytomierz, Winnicę.
W głowie przesuwają mi się obrazy innych miejsc ogarniętych wojną, które wcześniej widziałam. Ks. Tomasz szybko weryfikuje moje wyobrażenie.
– Na co dzień nie zobaczysz tam wojny. To nie jest tak, że jeżdżą czołgi, ktoś strzela. Nawet w Krzywym Rogu, który jest blisko. O wojnie słyszy się w telewizji, w rozmowach z ludźmi, których synowie są w wojsku – opowiada.

(…)

– Pakowałem sprzęt. Naboje, środki opatrunkowe i tak dalej. Chciałem mieć wszystko pod ręką. Przełożyłem książeczkę do plecaka. Niespecjalnie nad tym myślałem, po prostu ją wrzuciłem i poszliśmy. Nie było łatwo. Byliśmy pod mocnym ostrzałem. Snajperzy nie dawali nam spokoju. Dwóch naszych zostało ciężko rannych, musieliśmy ich wynieść. Szedłem jako przedostatni. W pewnym momencie poczułem uderzenie w plecy, ale nie jakieś potworne. Myślałem, że kumpel mnie uderzył kolbą. Uderzenie było na tyle silne, że się przewróciłem. Kumpel zaczął się śmiać. Ogarnąłem się i poszedłem dalej. Po przyjściu do obozu zrzuciłem z siebie wszystko. Wtedy kolega powiedział: „Sasza, masz dziurę w plecaku”. Popatrzyłem i zrobiło mi się gorąco. Zacząłem wyjmować wszystko z plecaka. Znalazłem książeczkę, w którą była wbita kula, tak jak ją teraz widzisz. Nie miałbym prawa przeżyć, gdyby nie ona. To kula snajperska. Powinienem był zginąć.

(…)

 


 

Czytaj cały felieton w najnowszym 3/2019 numerze „La Salette” Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej – z tematem przewodnim „BIERZMOWANIE i co dalej?

 

 

Agnieszka Pers Agnieszka Pers
ROZWAŻANIA SŁÓW EWANGELII
(Łk 9, 18-24), XII Niedziela Zwykła, 23 czerwca 2019

Strojenie odbiornika

„Dobrze, kiedy dzieją się wielkie rzeczy mocą Ducha Świętego, kiedy w sposób namacalny doświadczamy tego, że Pan jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, ale nie możemy wyrzucić z chrześcijaństwa cierpienia. Nie odkąd Jezus umarł na krzyżu i zmartwychwstał. To wydarzenie sprawiło, że coś tak beznadziejnego jak cierpienie i ból może się stać narzędziem ku dobremu. To na prawdę dobra nowina. Krzyż to etap do poranka zmartwychwstania. Nigdy cel sam w sobie. Nieść swój krzyż w perspektywie życia, które pokonuje śmierć, to być prawdziwie dobrze nastrojonym. Obyśmy nie zniechęcili się wszelkimi zakłóceniami.”
ks. Paweł Baran MS

"

A F O R Y Z M

„Ojciec, głowa rodziny, niechaj będzie wśród swoich przedstawicielem Boga, i niech przewodniczy im nie tylko władzą, ale również przykładem życia.”

(św. Jan XXIII)


CZYTANIA LITURGII NA DZIŚ
MULTIMEDIA
FACEBOOK

6 dni temu

UWAGA PROMOCJA!
Niespodziankę w postaci ostatniego numeru Posłańca, Łez Maryi i książki "Ryczące owieczki" wydawnictwa Dreams otrzymają trzy osoby, które odpowiedzą w komentarzu na pytanie: DO ILU OŁTARZY IDZIE PROCESJA W BOŻE CIAŁO???
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku

2 tygodni temu

Czy spotkaliście kiedyś Pampiludki? Jeśli nie - jest okazja!
Asia Olejarczyk, pisarka, opowiada o tym, jak Duch Święty poprowadził ją do odkrycia Pampilii.

"Podczas Mszy Świętej, kiedy to siedziałam w ławce ze zniecierpliwionymi dziećmi, które niewiele rozumiały z liturgii, poprosiłam Go, by pomógł mi objaśnić im, co właściwie się tam dzieje. Zaczęłam słuchać słów uszami dzieci. Wyobraziłam sobie, że znów mam kilka lat… I poczułam się tak, jakby ktoś mówił do mnie w obcym języku. Na przeszkodzie stały trudne, archaiczne słowa, z którymi dzieci nie stykają się w codziennych kontekstach: „amen”, „hosanna”, „chwała”, „bliźni”, „zbawienie”… Przyszło mi do głowy, by umiejscowić te wyrazy w przyjaznym, baśniowym świecie. Właśnie wtedy przed oczami stanęły mi dwa niewielkie ludziki w kolorowej krainie: pampiludki – Gideon i Alimemek."

Ostatni numer Posłańca możesz otrzymać pisząc na adres: poslaniec@poslaniec.com
... WięcejMniej

Zobacz na Facebooku
PARTNERZY
KARTKA z KALENDARZA